Happy meals v inom šate. Obľúbená formulka o „presahu“ v umeleckom diele sa tu dá použiť, ak pouvažujeme o inom vplyve grafického umenia na úžitkových predmetoch, ktorými sú v tomto prípade obaly v „Mekáčoch“.  Ak dostane nedospelý jedinec do rúk „sťastné jedlo“  s obalom na tému A Clockwork Orange, aspoň sa trochu literárne vzdelá. Ak dostane obal s Bigom Lebowskim, tiež sa nič zlé nestane. Treba však uvážiť, či mu vložiť do rúk obal s horrovými filmami 80. rokov, Alienom, Léonom  a Kill Billom. Nevie sa, odkiaľ výrobcovia nabrali presvedčenie, že papierové košíky s vyobrazenými nahými telami, kvapkajúcou krvou a strašidlami dobre pôsobia na apetít. Napríklad:

Roztomilá Jolie
Roztomilá Jolie
Raperka Nicki Minaj na tomto dobre zarába a nezdvíha žalúdok.
Rapperka Nicki Minaj na tomto dobre zarába a nezdvíha žalúdok.

Štýl noir v grafike a všeobecne umení pekne ladí s dekadenciou posledných dekád. Tento prúd vo filme, fotografii, literatúre a performance obecne brnkol na strunu, ktorá rozohráva zvláštne emócie v ľudskej duši, oveľa menej doteraz frekventované hlavne vo výtvarnom umení, možno preto sa spoliehajú reklamní mágovia na ich výrazný dopad na krehkú dušu spotrebiteľa.

Kde sú hranice vkusu? Tam, kde pocítime, či sa nám zdvíha žalúdok alebo nie.

Kto rád konzumuje čerstvú krv? Kto rád konzumuje čerstvú krv?

V týchto prípadoch máme aspoň vyjasnené hranice, čo sa týka gastronómie. Čo sa týka ostatných umeleckých žánrov, dekadencia si tu vyberá svoju daň.

Je jasné, že výchova sa deje aj inými prostriedkami, ako je sedenie v škole. Sedenie v mekáči je príjemnejšie, mladý sa naje, zbalí dievča a medzi tým sa dovychová čo sa týka morálky, humanizmu a vkusu. Minca, čo má dve strany. Zostáva dúfať, že niektoré tie obrázky sa nedostanúpríliš hlboko do podvedomia deciek.

©text Ľudmila Balážová-Marešová

Zdroj: ufunk

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Bladerunner_happymeal-476x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Bladerunner_happymeal-300x300.jpgadminKultúraUSA,Výtvarné umenieHappy meals v inom šate. Obľúbená formulka o 'presahu' v umeleckom diele sa tu dá použiť, ak pouvažujeme o inom vplyve grafického umenia na úžitkových predmetoch, ktorými sú v tomto prípade obaly v 'Mekáčoch'.  Ak dostane nedospelý jedinec do rúk 'sťastné jedlo'  s obalom na tému A Clockwork Orange,...