Žurnalistka Serena Chéhim oznámila, že ukáže reportáž vrátane videí poukazujúcich na zodpovednosť „Programme alimentaire mondial“ (Svetovej potravinovej pomoci) za transportovanie džihádistov Islamského kalifátu (Daesh) medzi Tureckom a Sýriou.

Táto reportáž nebola a nebude nikdy vysielaná. Žurnalistka zomrela potom, ako do jej auta vrazil nejaký ťažký nákladniak na sýrskej hranici, jej kameraman bol ťažko ranený a video-nahrávky zmizli.

Serena Chéhim mala dvojitú národnosť – libanonsko-USA. Pracovala pre iránsku sieť PressTV (zdroj: Voltaire.net. )

Podľa periodika „L´Orient Le Jour“ bola Serena Chéhim americko-libanonská novinárka pracujúca pre iránsku Press TV. Zabili ju v nedeľu počas autonehody na ceste k sýrsko-tureckej hranici. Toto oznámil jej zamestnávateľ, ktorému nehoda pripadá byť podozrivá.

Slečna Chéhim mala tridsať rokov a pokrývala správy z miesta bojov v Kobané (arabsky Ain el-Arab) . Potom ako urobila reportáž v Surucu, čo je turecká lokalita v blízkosti sýrskej hranice, ktorá prijala tisícky utečencov a ktorá je obliehaná Islamským štátom, bola práve na ceste do svojho hotela, keď sa jej vozidlo zrazilo s ťažkým nákladiakom, upresnil Press TV. Kameraman Judi July bol zranený a šofér ťažkého nákladiaka bol zatknutý.

Press TV zdôrazňuje, že vo štvrtok Serena Chéhim v rozhovore s nimi vyjadrila svoj strach, že bude zatknutá tureckou tajnou službou, ktorá ju, podľa jej názoru, podozrieva zo špionáže kvôli jej reportážam o pozíciách tureckých predstaviteľov v prospech džihádistov.

Podľa Press TV Serena Chéhim naznačila, že má informácie o infiltráciách militantov do Sýrie cez tureckú hranicu. Rovnako aj naznačila, že získala fotografie militantov prechádzajúcich hranicu zamaskovaných v kamiónoch ONG (mimovládnej organizácie) a Programme Alimentaire Mondiale (Svetový potravinový program), ktorý patrí do kompetencie OSN.

Toto je naznačená aféra, ktorá prerušila jej život.

Vo vysielaní Press TV zdôraznil Rodney Martin, predseda American Nationalist Association, že „Chéhim bola obeťou tajnej operácie CIA, veľmi pravdepodobne so spoluprácou Turecka, ktoré obvinilo novinárku zo špionáže, pretože jej zadržali obrázky ukazujúce pomoc tureckej vlády pre IS“. Novinárka však odmietla obvinenie zo špionáže.

Podľa videa uverejneného na Press TV novinárka naznačila pred svojou smrťou, že: „Som veľmi prekvapená z tohto obvinenia. Myslela som, že poviem tureckej tajnej službe, že nič neskrývam a že si robím len svoju prácu. V súčasnosti som trochu znepokojená, pretože Turecko je považované „Reportérmi bez hraníc“ za veľké väzenie pre novinárov, preto mám trochu strach.“

Direktor pre informácie v Press TV Hamid Reza Emadi dnes vyhlásil: „Neprijímame verziu o nehode.“ „Myslíme si, že turecká vláda musí prebrať zodpovednosť pred medzinárodnou komunitou. Treba presne vedieť, čo sa stalo“ dodal.

Rodina novinárky rovnako uviedla pre Press TV, že neverí verzii o dopravnej nehode.

Zdroj redakcie Svet v preklade stránka Croah.fr, ktorá však nie je považovaná za serióznu a provládnu, to komentuje ironicky.

My to komentujeme takto: Novinárka sa pohybovala v kritickej oblasti a mala v rukách čudné záznamy, čo môže naznačovať, ale nie dokazovať, že ju odstránili ako nepohodlnú svedkyňu. Ako dôkaz by mohli zaúčinkovať videá, o ktorých sa však len hovorí a podľa všetkého už nie sú. Na týchto videách sa nachádzajú vraj zábery, z ktorých má byť jasné, že v kamiónoch sedeli nejakí militanti a tie kamióny boli označené ako bližšie nepomenovaná mimovládna organizácia a ako Svetový potravinový program. Ako dôkaz by to asi nezabralo, aj keby sa to zachovalo, keďže anonymná mimovládka nič nedokazuje a Svetový potravinový program by mal kompromitovať OSN, pod ktorou funguje, no spojitosť medzi džihádom a OSN zrejme ani videá nedokazovali. Dokazovali možno nejakých ozbrojencov, ktorí mohli byť aj kurdskí pešmergovia, ktorých prepravovala turecká strana podľa jej vlastného oficiálneho vyjadrenia, čo sme už reportovali v inom článku.

Celá záležitosť je o to podozrivejšia, že o strate údajných videí vie iránska televízia Press TV, ktorá veľmi určite napĺňa štátom podporovanú propagandu názorov svojho prezidenta Ruháního. Tieto názory sme už publikovali v tomto článku. O existencii týchto záznamov vie tiež len jeden zdroj, čo nepostačuje pre potvrdenie vyššej pravdepodobnosti ich existencie.

Je nám však ľúto, že za toto zaplatila životom mladá odvážna reportérka a jej kameraman zdravím.

©text a preklad redakcia SVP

zdroje: Croah.fr,  , Voltaire.net

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Iránska-novinárka.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Iránska-novinárka-300x250.jpgadminPolitikaStredný východŽurnalistka Serena Chéhim oznámila, že ukáže reportáž vrátane videí poukazujúcich na zodpovednosť 'Programme alimentaire mondial' (Svetovej potravinovej pomoci) za transportovanie džihádistov Islamského kalifátu (Daesh) medzi Tureckom a Sýriou. Táto reportáž nebola a nebude nikdy vysielaná. Žurnalistka zomrela potom, ako do jej auta vrazil nejaký ťažký nákladniak na sýrskej hranici, jej kameraman bol ťažko...