saelit - reuters1
Snímok zo satelitu, ktorý uverejnilo NATO 28.8.2014.

NATO zverejnilo satelitný snímok, ktorý má ukazovať ruské ozbrojené sily na ukrajinskom teritóriu, ktoré majú pomáhať vzbúrencom bojovať proti vládnym silám.

Ukrajinský prezident viedol stretnutie rady dnes (vo štvrtok ) kvôli zostreniu ťažkej situácie. Rusko zamietlo toto vyhlásenie.

Rebeli otvorili nový front na juhu obsadiac pobrežné mesto Novoazovsk.

V posledných štyroch mesiacoch zabili najmenej 2119 ľudí.

Bezpečnostná rada OSN zasadá na stretnutí v New Yorku, aby diskutovala o kríze medzi Ruskom a Ukrajinou.

Značná eskalácia

Brigádny generál NATO  Niko Tak povedal, že viac ako jeden tisíc ruských vojakov operuje na ukrajinskom území podporujúc tak separatistov a bojujúc na ich strane.

Pre BBC povedal, že to by bol významný stupeň eskalácie a komplikácie od ruského vojenského narušenia na Ukrajine za posledné dva týždne.

„NATO zistilo veľké množstvá pohybuhjúcich sa zbraní vrátane vzdušného obranného systému, delostrelectva, tankov, obrnených vozidiel, ktoré sú dopravované separatistom na východnú Ukrajinu,“ povedal.

Rusko posilňuje a dopĺňa sily separatistov a očividne sa pokúša zmeniť situáciu v boji, v ktorom práve vyhrávajú ukrajinskí vojaci.

Ale ruský ambasador pri EÚ Vladimir Čizikov povedal, že NATO nikdy neuviedlo jediný dôvod pre svoje obvinenia.

Povedal, že jediní Rusi na ukrajinskej pôde boli 10 parašutisti zajatí minulý týždeň.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová oznámila, že počas summitu v sobotu bude Rada Európy diskutovať o ďalších sankciách  proti Rusku.

Ďalší európski predstavitelia potvrdili jej pocity:

– Premiér David Cameron varoval, že ak Rusko urobí zlé politické rozhodnutie, budú bezpochyby širšie dôsledky.

-Polský minister zahraničia Radoslaw Sikorski nazval prienik ruskej armády agresiou a povedal, že medzinárodná akcia bude potrebná.

-Francúzsky prezident Francois Hollande povedal, že ruské vojsko na Ukrajine by bolo neprijateľné a žiadal, aby Rusko zastavilo pomoc rebelom.

zdroj:BBC (text a foto)

©preklad: Svet v preklade

 

 

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/saelit-reuters1-e1409256081302.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/saelit-reuters1-300x300.jpgadminPolitikaRusko,UkrajinaNATO zverejnilo satelitný snímok, ktorý má ukazovať ruské ozbrojené sily na ukrajinskom teritóriu, ktoré majú pomáhať vzbúrencom bojovať proti vládnym silám. Ukrajinský prezident viedol stretnutie rady dnes (vo štvrtok ) kvôli zostreniu ťažkej situácie. Rusko zamietlo toto vyhlásenie. Rebeli otvorili nový front na juhu obsadiac pobrežné mesto Novoazovsk. V posledných štyroch mesiacoch...