Prezident Vladimir Putin načrtol plán prerušenia bojov na východnej Ukrajine vo štvrtok ráno, ale ukrajinský premiér ho zamietol, zatiaľčo Francúzsko vyjadrilo svoj nesúhlas s moskovskou podporou separatistov tým, že zastavilo plánované zaslanie dokončenej bojovej lode Mistral.

Po telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom povedal Putin, že si myslí, že súhlas by mal dosiahnuť v rámci plánovaných rozhovorov v piatok v Minsku.

„Naše pohľady na spôsob riešenia konfliktu, ako sa to mne javí, sú si veľmi blízke,“ povedal Putin novinárom počas svojej návštevy v mongolskom hlavnom meste Ulánbátar, opíšuc vopred sedem krokov, aby sa zaistilo východisko z krízy vrátane toho, že separatisti zastavia ofenzívne operácie, ukrajinské sily sa stiahnu a ukončia vzdušné útoky, vytvoria sa humanitárne koridory, znovu sa vytvorí poškodená infraštruktúra a vymenia sa zajatci.

Porošenko označil konverzáciu s Putinom za ovplyvnenú momentom úsilia ukončiť konflikt, ktorý od apríla zabil viac ako 2 600 ľudí. Povedal, že dúfa, že „mierový proces konečne začne“ piatkovými rozhovormi a že on a Putin budú mať pretrvávajúce porozumenie pre kroky vedúce k mieru.

Ale premiér Arsenij Jaceňuk odmietol plán ako trik v predvečer samitu NATO, kde sa má diskutovať o Ukrajine, pridajúc kruto vyslovené vyhlásenie: „Reálny plán Putina je zničiť Ukrajinu a znovu nastoliť Sovietsky zväz.“

Prezident Barack Obama vyslovil podmienku, že konflikt môže skončiť, len keď Rusko zastaví dodávanie zbraní a vojakov rebelom.

Počas návštevy bývalej sovietskej republiky Estónsko, ktoré je teraz v NATO a EÚ, Obama povedal, že predošlé prerušenia bojov nezabrali „buď preto, že Rusko to nemyslelo vážne alebo predstieralo, že nemá kontrolu nad separatistami.“

Moskva oznámila, že zrušením obchodu za 1,2 miliardy € si ublíži Francúzsko viac ako Rusko a ministerstvo obrany opísalo rozhodnutie ako „žiadna tragédia“, pohyb sa deje viac pre hnev Kremľa a zdôraznilo narastajúcu ruskú izoláciu kvôli udalostiam na Ukrajine.

Nové sankcie sú možné

EÚ, ktorá nasleduje Washington v kladení limitovaných ekonomických sankcií Rusku, by mohla súhlasiť s novými akciami proti Moskve v piatok, udrúc na oblasti obrany a financií.

Určitých európskych lídrov nepresvedčili Putinove nové návrhy, úrad francúzskeho prezidenta Hollanda oznámil, že sa rozhodol navzdory návrhom prerušenia paľby k tomu, čo bolo teraz potvrdené a vybavené.“

Návrhy na prerušenie bojov mali v základe malý vplyv. Ostreľovanie rebelmi držaného mesta Doneck pokračuje a a šedé mraky dymu zahaľujú oblasť vrátane doneckého letiska.

Vodcovia vzbúrencov oznámili, že majú malú vieru, že ukrajinské sily sledujú nejaké prímerie v konflikte, ktorý vrátil ruské vzťahy so západom na jeho najhoršiu úroveň od konca studenej vojny, viac ako dve desaťročia dozadu.

„Prímerie je dobré ale hlavná podmienka zostáva – stiahnuť ukrajinskú armádu z nášho územia. To je jediná rozumná cesta“ povedal Vladimir Anťufejev, zástupca premiéra samovyhlásenej Doneckej ľudovej republiky.

Prímerie by mohlo poskytnúť Porošenkovi príležitosť oživiť rozpadajúcu sa ekonomiku, rozbitú mesiace trvajúcimi pouličnými protestami proti prezidentovi sympatickému Moskve a násilím, ktoré vypuklo po jeho vyhostení vo februári, nasledované ruskou anexiou Krymu a predlžujúcim sa bojom na východe.

Prímerie by mohlo byť teraz Porošenkovi vítané, pretože minulý týždeň boli jeho sily zastavené v postupe.

Putin je vcelku rozhodnutý zaistiť Moskve prinajmenšom pokračovanie vplyvu na širšie rusky hovoriacu Ukrajinu po ukončení konfliktu, hoci obavy z úplnej invázie Ruska Kyjev odmieta.

Vojnové hry

Putinov hovorca Dimitrij Peskov žiadal adresovať návrhy týkajúce sa prímeria vyhlásením, že nebol určený status rebelmi držaného územia. Niektorí vzbúrenci chcú pripojenie k Rusku, iní zase viac nezávislosti od Ukrajiny.

Peskov tiež zamietol vyhlásenie Porošenkovho úradu, že Putin súhlasil s prímerím. To by mohlo vtiahnuť Moskvu do konfliktu a Kyjev neskôr zmenil formuláciu.

Napriek Putinovým návrhom, ministerstvo obrany oznámilo plány na obrovské vojenské cvičenia tento mesiac vrátane strategických raketových síl zodpovedných za ďalekonosné nukleárne zbrane týkajúcich sa 4000 vojakov na juhu stredného Ruska.

Obama objasnil NATO, ktoré malo samit vo Walese vo štvrtok a piatok, že ho to nezastrašilo.

„NATO musí naplniť konkrétne záväzky, aby pomohlo Ukrajine modernizovať a posilniť jej bezpečnostné sily. Musíme urobiť viac, aby sme pomohli partnerom v NATO, vrátane Gruzínska a Moldavska, posilniť ich obranu, predsa“ uviedol vo svojej reči v hlavnom meste Estónska Talline.

zdroj: REUTERS,

©preklad: redakcia, foto: Reuters

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/REUTERS-e1409842810658.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/REUTERS-300x300.jpgadminPolitikaRusko,UkrajinaPrezident Vladimir Putin načrtol plán prerušenia bojov na východnej Ukrajine vo štvrtok ráno, ale ukrajinský premiér ho zamietol, zatiaľčo Francúzsko vyjadrilo svoj nesúhlas s moskovskou podporou separatistov tým, že zastavilo plánované zaslanie dokončenej bojovej lode Mistral. Po telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom povedal Putin, že si myslí, že súhlas by...