Kyjev a Moskva zlyhali v riešení ich plynového problému, povedal Petro Porošenko po mítingu s Putinom. Bol dosiahnutý súhlas len v jednom bode, ktorým sú dodávky plynu v zime, no detaily sa musia dopracovať.

„Dohodli sme sa na základných parametroch kontraktu o plyne“ povedal Porošenko reportérom v Miláne, kde prišli lídri z Európy a Ázie na samit ASEM. Ukrajinská strana hľadá zdroje pre zaplatenie nedoplatkov. Optimistické vyhlásenie prišlo potom, ako sa Porošenko stretol s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom a hlavou Gazpromu Alexejom Millerom.

Ale ako vyplýva z mítingu s Vladimirom Putinom neskôr v ten deň, ukrajinský líder povedal, že nebola dosiahnutá dohoda. Nové rozhovory sú naplánované na 21. október. EÚ bude sprostredkovať tento proces.

Už viac žiaden plyn na úver pre Ukrajinu z Ruska

Putin vyhlásil, že dve krajiny prijali podmienky dodávok plynu „ prinajmenšom na zimné obdobie“.

„Momentálny problém je deficit Ukrajiny v platbách“ povedal Putin, zavolaný západnými partnermi pomôcť prekonať krízu.

Rusko nie je pripravené dodávať plyn východným bratom bez záloh. Povedal, že Kyjev dlhuje Moskve asi 5,5 miliardy, ale je pripravený znovu zvážiť túto sumu a ponúknuť zľavu 100 USD na každých tisíc metrov kubických. Toto zredukuje dlh na 4,5 miliardy.

Na poslednom okrúhlom stole rozhovoru o plyne v Berlíne spolu s EÚ komisárom pre energetiku Guntherom Oettingerom bolo dohodnuté, že Ukrajina začne splácať Gazpromu 2 mld. z dlžných 5,3mld a Rusko sa vráti k dodávkam.

Ďalší trilaterálny rozhovor medzi Ruskom, EÚ a Ukrajinou bude 21. októbra 2014 v Bruseli.

Cena plynu a splátkový kalendár boli kľúčové body debaty.

Rusko ponúklo 385 USD za kubík plynu , menej ako 400 USD pre európskych klientov, ale pre Kyjev je táto cena privysoká a žiada cenu 285 USD za tisíc kubíkov.

Moskva chce dodávať plyn Európe túto zimu, ale Ukrajinu považuje za divokú kartu. Ak Kyjev vypumpuje rúry pre európskych zákazníkov, Moskva zredukuje dodávky.

Zimné varovanie

Rusko zatvorilo plyn Európe cez Ukrajinu v rokoch 2006 a 2009 po podobných dišputách o cene s Kyjevom. Predĺžené prerušenie dodávky plynu by malo zlý dopad na EÚ, varovala Európska komisia v utorok.

Litva, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko, Bulharsko a Česko importujú 100 % zemného plynu z Ruska a mohli by byť postihnutí prerušením dodávky, čo by bolo najmenej 60% plynu potrebného na kúrenie.

Ukrajina sa pripravuje na výpadky centrálneho vykurovania aj zásobami menej čistých zdrojov energie ako drevo a uhlie.

Zdroj: Russia Today

©preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Gas-kriza.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Gas-kriza-300x300.jpgadminPolitikaplyn,Rusko,UkrajinaKyjev a Moskva zlyhali v riešení ich plynového problému, povedal Petro Porošenko po mítingu s Putinom. Bol dosiahnutý súhlas len v jednom bode, ktorým sú dodávky plynu v zime, no detaily sa musia dopracovať. „Dohodli sme sa na základných parametroch kontraktu o plyne“ povedal Porošenko reportérom v Miláne, kde prišli lídri z Európy a Ázie na samit ASEM. Ukrajinská...