Podľa dohľadu OBSE na Ukrajine bolo dohodnuté prímerie všeobecne rešpektované až do pondelka 8.9. Toto prímerie je prvou etapou mierového plánu, ktorý ukončil päť mesiacov trvajúce boje, ktoré spôsobili vyše tritisíc obetí na životoch podľa OSN.

Prezident Porošenko sa však obliekol do vojenskej uniformy na svojej návšteve v meste Mariuopol, čo je posledné väčšie mesto pod kontrolou Ukrajincov. Porošenko oznámil posilnenie obrany mesta tankami, raketometmi a protivzdušnými delami.

Na okraj tejto návštevy oznámil budúce oslobodenie 1200 osôb zajatých rebelmi. Neupresnil, či sa jedná o predpokladanú výmenu väzňov dohodnutú v Minsku. Podľa Kyjeva bolo už oslobodených 650 osôb.

Pri svojom príchode oznámil Porošenko na svojom Twitteri, že proruskí rebeli začali strieľať na svojich kontrolných miestach na periférii Mariupolu. „Mysleli, že ma vydesia. Ale nikto sa nebál“, oznámil ukrajinský prezident. „Toto tu je naša ukrajinská zem, nedáme im nič.“

Mariupol a jeho okolie sa stalo divadlom nových kolízií tento víkend. Jedna žena bola zabitá strelami v noci zo soboty na nedeľu a tri iné osoby zranené.

Komentár: Pán Porošenko, ktorý reprezentuje krajinu, ktorej parlament splnomocnil vyjednávačov pre dohodu o prímerí v Minsku prišiel do obliehaného mesta, aby tam viedol štvavé reči. Čo robí ukrajinský parlament, čo robí vláda, ktorá súhlasila s prímerím? Pán Porošenko toho už na Twitteri popísal… Elegantné konštatovanie správ v denníku Le Monde, z ktorých jasne vyplýva, nakoľko jednotná je vláda a legislatíva v Kyjeve, dáva odpoveď bez dlhých rečí.

Zdroj: Le Monde

©preklad:redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/MerkelPorošenko-e1410212236652.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/MerkelPorošenko-300x267.jpgadminPolitikaUkrajinaPodľa dohľadu OBSE na Ukrajine bolo dohodnuté prímerie všeobecne rešpektované až do pondelka 8.9. Toto prímerie je prvou etapou mierového plánu, ktorý ukončil päť mesiacov trvajúce boje, ktoré spôsobili vyše tritisíc obetí na životoch podľa OSN. Prezident Porošenko sa však obliekol do vojenskej uniformy na svojej návšteve v meste Mariuopol, čo...