Rozhovory o ukrajinskej kríze začali v Minsku medzi kyjevskou vládou, domobranou východnej Ukrajiny, Ruskom a OBSE. Všetky strany dúfajú v prímerie zbraní.

„Očakávame, že kľúčové problémy, o ktorých by sa malo diskutovať na jednaniach v Minsku a mali prijať všetkými účastníkmi rozhovorov, budú zahŕňať výmenu zajatcov „všetkých za všetkých“ . Situácia bude monitorovaná pod dohľadom OBSE, ústup kyjevských vojakov z obývanej oblasti Doneckej a Luganskej republiky a očakávame konečné prímerie“, povedal Miroslav Rudenko, jeden z donbaských vodcov domobrany, pre Interfax.

V zhode s Rudenkom prijali účastníci stretnutia mierové riešenie krízy, ktorá obsahuje prímerie a výmenu zajatcov.

Ruský ambasador pre Ukrajinu Michail Zubarov je optimistický v tom, že série dokumentov sa podpíšu už počas stretnutia v bieloruskom hlavnom meste.

„Myslím, že tie budú podpísané“ povedal novinárom pred rokovaním.

Podľa ukrajinského ex-prezidenta Leonida Kučmu, ktorý bol v úrade medzi 1994-2005, kyjevské vedenie príde do Minska „kvôli mieru, aby sa zastavili vojenské akcie“ v krízou rozpoltenej krajine. Dodal, že Kyjev je pripravený na prímerie.

„Ak ostatné strany súhlasia /s prímerím/, potom plán má byť podpísaný“, povedal, „Potrebujeme zastaviť vzájomné zabíjanie.

Dovtedy, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pripraví návrhy na prímerie na východnej Ukrajine v zhode s ruským predstaviteľom OBSE Andrejom Kelinom.

„Švajčiarske predsedníctvo povedalo, že sekretariát OBSE …pripravil svoje návrhy tak, aby do momentu prímeria misia OBSE na Ukrajine mohla predstaviť tieto funkcie /kontrola prímeria/“ povedal Kelin pre Interfax.

Dodal, že kontrola by mohla byť priamo a s pomocou dronov.

„Máme dva pohľady. Prvý je kontrola s pomocou pozorovateľov, ktorí budú hliadkovať /v oblastiach/ … Druhá je použitie dronov, možnosť, ktorá je práve diskutovaná v OBSE“ povedal.

Petro Porošenko vyjadril „veľkú nádej“, že mierový proces na Ukrajine sa začne v Minsku.

„ Na 14.00 miestneho času v piatok poskytne Minsk miesto na stretnutie, budem volať na generálny štáb, aby sa ustanovilo dvojstranné prímerie a dúfame, že nastolenie mierového plánu začne zajtra“ povedal Porošenko na samite NATO vo Walese.

Samovyhlásená Republika Donecka a Luganska príde s vlastnými návrhmi. Tie obsahujú súčasné prímerie, demilitarizovanú zónu, zákaz letov pre Kyjev a monitorovanie OSCE.

Samovyhlásené Ľudová republika Donecka a Luganska budú „pripravené nariadiť prímerie zajtra 5. septembra 2014 o 14.00 hod. miestneho času /11.00 GMT/, ak zmluva bude dohodnutá a ukrajinskí predstavitelia podpíšu plán pre politické riešenie konfliktu“ povedali vodcovia oboch republík v spoločnom vyhlásení.

Zdroj: Russia Today

©preklad redakcia

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/ukraine-peace-talks.n-e1409924088372.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/ukraine-peace-talks.n-300x230.jpgadminPolitikaRusko,UkrajinaRozhovory o ukrajinskej kríze začali v Minsku medzi kyjevskou vládou, domobranou východnej Ukrajiny, Ruskom a OBSE. Všetky strany dúfajú v prímerie zbraní. „Očakávame, že kľúčové problémy, o ktorých by sa malo diskutovať na jednaniach v Minsku a mali prijať všetkými účastníkmi rozhovorov, budú zahŕňať výmenu zajatcov „všetkých za všetkých“ . Situácia bude monitorovaná pod dohľadom...