©Ľudmila Balážová-Marešová

Brošňa bola z lacného filigránu, zdobená do kruhu guľkami z červeného karneolu, ktoré boli osou ozubeného kolieska zo slonoviny. Jednotlivé kolieska do seba zapadali, niekedy sa navzájom popohýbali a pootočili, niekedy boli zabrzdené. Mali znázorňovať florálny motív. Vo vnútornom kruhu boli falošné perličky usporiadané do  štyroch štvoríc naznačujúc tak kríž alebo ružicu z kompasu. Mala pre ňu hodnotu ako pomôcka na pamätanie si, namiesto denníčka. Vždy keď o ňu zavadila pohľadom, pripomenula jej určitý životný úsek.

Brošňa sa obvykle zavadila o nitky látky, v ktorej bola zašpendlená, vytrhávala vlákna a nehodila sa ani zďaleka ku všetkým obľúbeným Adiným kúskom. Pekne ladila len s jednou bielou blúzkou, romanticky vyšívanou a užitočne spĺňala svoje poslanie spojovacieho elementu dvoch strán príliš hlbokého výstrihu. Secesný štýl brošne navyše výborne ladil s džínsami. Preto ju vyťahovala Ada len v lete. Okrem toho, brošňa mala pre ňu predsa len určitú starožitnú cenu a nechcela, aby sa krehká kompozícia koliečok a červených guličiek na filigráne opotrebúvala.

Brošňa, napriek lacnému plechu, mala auru osobitosti. Aj žena, ktorá si ju dala na hruď vyzerala osobito. Ako Pani Tajomna, kňažka neznámeho tajného kultu alebo jednoducho ako dôležitá osobnosť s vyznamenaním. To je ono. Brošňa vyzerala ako medaila rádu. Preto si ju Ada dávala len v tom prípade, keď dokonale ladila s oblečením, aby mala jasný ženský dôvod a nemusela nikomu vysvetľovať čo to je a odkiaľ to má. Ten prípad nastal jedného jarného dňa.

Jarná prechádzka

Vonku zúrivo čvirikalo vtáctvo, slnko planulo a iskrilo, jar vábila živočícha stočeného do klbka kdesi hlboko vnútri v nej. Samoľúba fiflena, ďalšia osobnosť z viacerých, z ktorých sa skladala zdanlivo štandardná povaha Adina a ktorá spestrovala jej osobnostný profil, vzdorne otvorila skriňu a začala vyťahovať obľúbené kúsky. Treba mať niečo pôvabne ženské. Lodičky, pokiaľ možno vysoké. Dokonalé pančušky. Mejkap netreba ale narúžovať ústa hej. Kvapôčku parfému. Prejdúc popod rozkvitajúcu aleju, cez známe ulice voňajúce jarou, cez most ponad Dunaj a park pučiacich stromov skončila v inom svete. Prehodila si koliečka v hlave, aby sa nastavila na konzumizmus tak pekne ladiaci dnes s jej márnivosťou a natlačila sa do výťahu nastúpiac cestu ku kŕmidlu molocha.

Okrúhlu brošňu po prababke Milene si tentokrát dala na sako mimo klopu. Natlačila sa do výťahu a pritom pocítila, ako sa zachytila o sako muža, ktorý sa nad ňou týčil. Bol taký dominantný. Nevnímala to ako ohrozenie svojej emancipovanej osobnosti, skôr sa cítila na taký malý flirtík. Zvedavo zdvihla oči, aby si obzrela jeho tvár nad svojím účesom a nenápadne zdvihla kútiky úst. Mrkol na ňu, potom odvrátil pohľad, no čosi mu nedalo. Znova na ňu pozrel a zavadil o jej pokožku vo výstrihu sáčka, skĺzol aj na brošňu.

Výťah zastal, ale ona si to rozmyslela, chcela ešte chvíľu zostať pri mužovi, od ktorého vanulo na ňu zvláštne teplé opatrné silové pole skúmajúce jej telo. Keď celkom hore musela vystúpiť, obtrela sa oňho a cítila ako trhlo brošňou. Vystúpila a vnorila sa do orgií high fashion. Aróma nových vecí, ktorá v nej roztáčala produkciu hormónu šťastia jej dala zabudnúť na to krátke stretnutie. Keď si skúšala v kabínke nové šaty, zistila, že na brošni zostali visieť dve nitky. Vytrhnúc sa zo saka ho možno viditeľne poškodili. Všimla si, že aj dve spodné koliečka zo slonoviny sa pootočili a zamotali tak nitky okolo zúbkov. Rozmýšľala nad tým mužom, ktorý nemá asi na ňu príjemnú spomienku. To nevadí, pomyslela si, možno ho to donúti nezabudnúť na ňu, keď ju možno ešte niekde zbadá. Išla sa prejsť k butikom, čo patrili pánskym značkám dúfajúc, že ho tam uvidí a bude si môcť overiť, že prvý dojem neklamal.

Nevyhovárajúc sa na jar a svoju ženskosť, Ada si musela priznať, že ju k tým butikom hnal aj pocit viny a strachu, čo sa teraz stane. V podvedomí mala uskladnené všetky neočakávané príhody, napríklad, keď sa hrala jej dcérka s brošňou a fúkala na ňu z bublifuku a  vzápätí vybuchol vedľa vo vchode plyn alebo keď olízala jej sučka spadnutú vecičku a oslintala ju tak, že ju musela vzápätí umyť pod tečúcou vodou. A áno, práve vtedy sa začala rinúť voda z radiátora. No spomenula si aj na šťastné obdobie, keď sa k nej hrnuli peniaze. Vtedy mávala brošňu v starej kabelke, kde uskladňovala svoju železnú rezervu. No tieto veci sa nikdy neopakovali.

A nepríjemne sa jej chvelo vnútro, keď si pomyslela na príhody svojej mamy a ako rozprávala o živote prababky Mileny, po ktorej sa dedila brošňa. Prababka ju dostala od pradedka a ten ju priniesol v roku 1921 z ďalekého východu. Ako sa tam ocitla táto bezcenná čačka v európskom secesnom štýle dedko nevedel. Babka bola pyšná na dedka, brošňu nosila s láskou. No odvtedy sa jej sľubný osud po maturite a získaní dobrej práce začal kodrcať ako rozheganá kára po poľnej ceste. Nič jej nevychádzalo. Ocitla sa v dave nezamestnaných, začala šiť šaty v domácej dielni. Keď porodila, dcérku, ochorela na tuberkulózu a dlho polihávala. Umrela mladá.

Brošňa zmenila majiteľku, prešla do babkinej držby, kde bola vždy zastrčená v nejakej krabici alebo spodnom šuplíku, kam sa odkladajú nepotrebné veci. Nebola moderná. Možno preto sa babke nestávali výstredné veci, jej život plynul vzorne podľa naprogramovaného postupu jej rodičov a jej manžela.

S mamičkou to už bolo iné. Adina mamička mala radšej individualizmus, progres nielen v umení ale aj v móde. Vtedy sa skúšali všelijaké módne výstrelky ušité na kolene, lebo chýbali peniaze na parádu, alebo jednoducho mamička mala cit pre zvláštne krásne veci a nezáležalo jej na drahom materiáli. Cenila si estetično vo všetkom. Preto občas vyťahovala brošňu z krabice. Mala ju na svadobnej fotke a mala ju aj na promócii. Vcelku šťastné udalosti, ktoré sa jej diali, postupne začali nadobúdať pochmúrny tón.

Jedného dňa brošňu pristúpila a zlomila uzáver ihlice. V ten deň nabúrala embéčku a zlomila si nohu.

Takýmito a inými detailami zo svojho života kŕmila mama Adu, až sa jej nenápadne podarilo naočkovať pocit, že s brošňou naozaj čosi nie je v poriadku ale je to čosi, čo nespadá do materialistického svetonázoru a preto to s posmeškami alibisticky zahovárala. No výsledný efekt bol ten, že v Ade vychovala podozrievavosť, ktorá sa jej nenápadne zažrala do vedomia a zvykla sa aj ozvať, keď Ada chytala brošňu do rúk a uvažovala, k čomu by si ju mala dať.

Teraz sa tá podozrievavosť v jej duši rozrevala na plné pecky a vyhnala ju blúdiť okolo butikov s pánskym oblečením.

Nultý bol znechutený. Krásna rovnováha, ktorú nastolil, bola už dávnejšie minulosťou. Sily vesmírov, vlnenia, ktoré kedysi držal pevne ako opraty spupného koňa, sa prestali sústreďovať v jeho elektromagnetickom poli. Vlnili sa, krížili a uzlili. Koleso osudu, o ktorom mu siločiary šepkali prostredníctvom svojich kmitočtov správy, ležalo kdesi nehybné a bez záujmu. Svety, ktoré ovládal Nultý bod, boli bez systému. Nultý cítil existenčné ohrozenie.

 

Ada cupitala po dlaždičkách a jej opätky vyklopkávali vzrušený rytmus v tempe jej tlčúceho pulzu na krčnej tepne. Zrazu ho uvidela cez sklo výkladu ako si skúša sako, ktoré sa mu nehodilo k nohaviciam. Predavačka pozerala ľahostajne ako sa tam trápil a neisto sa preberal medzi kusmi zavesenými na vešiaku. To sa jej hodilo.

Vošla do obchodu a začala si upravovať v zrkadle ofinu očakávajúc, že si ju všimne, keď si pôjde obzerať svoju figúru s novým sakom. Naozaj to urobil. Priblížil sa k nej a ospravedlňujúcim výrazom sa vtlačil do záberu. „Viete, ponáhľam sa.“

Usmiala sa a ochotne ustúpila nabok, no iba trošku aby sa videla. Pozerali na seba v zrkadle a rozpačito sa tvárili. Kontakt sprostredkovaný chladným sklom bol účinnejší ako sa nazdala. Muž si pohladil začínajúce tmavé strnisko na brade a placho sa spýtal. „Myslíte, že je toto kvalitná látka? „

Ade zaspievalo čosi okolo solaru a s úsmevom sa obrátila k nemu zoči voči, aby si poriadne obzrela látku. Zahmkala a ukázala na iné: „Tamto lepšie ladí farebne. Skúste si ho, nech si to overíme“ usmiala sa opäť s jemným vystupňovaním koketérie. Išli k saku a on si ho obliekol.

„ Vezmem si toto. Máte vkus, na rozdiel odo mňa“ pochvalne utrúsil pozerajúc na ňu a nie do zrkadla. Ada sa usmiala. Ešte si nestihol overiť súlad farieb a už ju chváli…

„A kde máte staré sako? „ spýtala sa, keď išiel platiť k pokladni.

„Ále, išiel som si dať malé pivo a niekto mi v tej trme-vrme zobral sako z operadla stoličky. Neviem či omylom alebo naschvál. Našťastie, puzdro s kreditkami som mal na stolíku pod rukou a čakal na čašníka.“

Ada s úľavou zagúľala očami a vzdychla si: „V takomto krásnom jarnom dni nemôžu veci dopadnúť načisto zle. Blahoželám vám“ a úsmevom vykúzlila dve nenápadné jamôčky v lícach.

Muž sa len tak mimochodom zvrtol k nej a narýchlo zamrmlal: „ Jozef. Môžem vás pozvať na koktejl?„

Jozef

Sedeli pri zábradlí za okrúhlym stolíkom a Ada sa cítila opäť s ním spojená závanom prichádzajúcim od jeho tela, akoby ich niekto prikryl veľkým hodvábnym ručníkom. Nerozprávali sa, len pokojne spolu sedeli a chlipkali šťavu z vysokých pohárov. Všade naokolo hučal sobotný frmol a ona sa nemohla odhodlať a začať hovoriť o svojich divných pocitoch v súvislosti s brošňou, aby tak vysvetlila ich stretnutie v butiku. Už iste aj jemu došlo, že výťah a butik majú nejakú nenáhodnú spojitosť, no nechcel skĺznuť na začiatku ich vzájomného poznávania do analýz, ktoré by sa nevdojak zošupli do osobných posudkov.

Keď odchádzali, vstávajúc zo stoličiek priblížili sa na dotyk k sebe a všimla si, že hľadí na jej brošňu, akoby ho na nej čosi zaujalo.

Išli dolu pohyblivými schodmi, stáli tesne vedľa seba na rovnakom schodíku a usmievali sa. Boli pod VPLYVOM, ako tomu, čo dokáže brošňa, hovorila jej mamička. Ada teraz konečne zažívala pocit, ktorý jej opisovala matka. Je to akoby si stála v akejsi vate skombinovanej s hmlou a bola pod vplyvom niečoho, čo s tebou jemne ale rozhodne manipuluje, čo ti dáva mimozmyslové príkazy .

To mamine niečo s ňou v ten deň zatočilo. Prestala rozmýšľať vo chvíli, keď sa jej predstavil. On, tak sa zdá, tiež poslúchal tie príkazy, no možno to boli len odveké návyky a rituály zvádzania a nie to čudo, čo generovalo akýsi vplyv. V tejto fáze prestala myslieť.

Milovali sa spolu do večera. Na druhý deň tiež. Po dvoch týždňoch erotickej hostiny sa Ada jedného dňa navliekla do županu a pevne zatiahla uzol na pásku.

„Vieš, potrebujem sa dostať znovu do tej prízemnej praktickej polohy. Dcérka sa vráti od otca, kde občas prechodne býva. Musím sa nastaviť na bežný denný režim.“

Jozef ústupčivo zdvihol ruky hore a vzápätí ju objal okolo pása, zdvihol tak, aby mal jej prsia vtlačené do svojej tváre a spýtal sa: „Čo takto večera v meste na záver ?“ Súhlasne ho stisla a zatočila sa jej hlava od šťastia. Konečne mužský, čo robí správne veci v správnej chvíli.

Nechcela sa vracať do minulosti. Sebaľútosť jej bola odporná. No porovnávanie dvoch chlapov, terajšieho s predošlým, si nevedela zakázať. Všetko bolo temer dokonalé. Jozef sa nehádal, riešil problémy k obojstrannej spokojnosti, nebol sebecký, vždy myslel aj na ňu. Nežný aj dôrazný, temperamentný ale aj ovládajúci svoje ego.

Ade sa točila hlava šťastím, ktorého príchod do svojho života prestala predpokladať.

Obliekla si jarný kostým z lilavého surového hodvábu a ametystové náušnice. Jozef sa priplichtil k nej zozadu a obdivujúc ju v zrkadle spýtal sa. „ Kde máš tú brošňu, čo si mala na saku v deň nášho zoznámenia? Daj si ju.“

„Aký si sentimentálny, zasmiala sa šťastne Ada a vybrala brošňu zabalenú vo vreckovke zo šuplíka vedľa postele. Vôbec sa nehodila ku kostýmu, no Ada si ju pripla aby nenarušila ten krásny súlad, čerstvý a ešte krehký, bez tieňov nedorozumení.

Keď vchádzali do obchodného kolosu, Jozef ju nedočkavo, ba až dravo objal okolo pása a vyhladovane sa zahľadel do jej dekoltu. V hĺbke mysle sa jej rozblikala kontrolka.

Ľudia obvykle svoje podvedomé varovania odmietajú vnímať, nie sú naučení skúmať svoje vnútorné pnutia a zamýšľať sa nad nimi. Presne tú istú chybu mala aj Ada, hoci čiastočne oslabenú matkinou výchovou poznačenou rodinným fenoménom zvaný brošňa. Prechádzajúc popred výklady prepchaté briliantmi oslnená spektrálnymi výbojmi fotónov nevládala zalarmovať mozog, aby začal nejaký rozumový proces. Bola nastavená na šťastie ako elektronický budík na zvonenie. Teraz nie je vhodná situácia predsa…   Jozef je absolútny mužský s najvyššími parametrami, veď aj to sa stáva, takto sa presviedčjJúc pokračovala v sebačičíkaní.

Jozef ju zavliekol do výťahu a stisol najvyššie poschodie.

„Ideme si dať suši s homárom a trochu saké, súhlas?“

Usmial sa nonšalantne ako playboy, čo je zvyknutý chodiť do drahej reštaurácie ako do mekáča cez obedné pauzy.

Jozef bol čím ďalej tým viac inakší, cudzejší a hlavne dravší. Doviedol ju popod pazuchu do drahej japonskej reštaurácie a vtisol do stoličky tesne pri východe. Oči sa mu divne blýskali, s jemnými zášľahmi do červena. Podvedome sa zobudili jej zimomriavky a liezli jej pod spodnou bielizňou ako malé živočíchy.

Keď priniesli grilované krevety ako druhý chod po suši, začal ich chladnokrvne lámať a vyberať mäsíčka z krunierov. Po chvíli sa prestal namáhať s vidličkou a mäso jedol rukami, pričom si nechal po brade stekať omáčku, do ktorej ho prstami namáčal. Ada pozorujúc hostinu lovca mamutov od prekvapenia roztvárala čím ďalej tým viac sánky.

Jozef potuteľne na ňu vzhliadol od svojho hodovania a zdanlivo vzdialene a odcudzene hlboký pohľad zaiskril divokosťou. Jozef sa následne zmyselne uškrnul. Trvalo to len okamih a znova sa sústredil na žrací proces, ktorý bol už len púhym živočíšnym prijímaním potravy rozhadzujúc okolo seba pancier a rôzne kostičky. Japonský maitre d´hotel ich s kamenným výrazom zbieral zo zeme cupitajúc od kôstky ku kôstke trénovaným karatistickým krátkym krokom. Hostia mávajú svojské móresy a on bol školený v službe bohatým zákazníkom.

Rýchly prechod zo štádia spôsobného gentlemana do štádia živočícha bez kultúrneho pozadia jej jemne no bleskovo vnútili poznanie, že toto je situácia hraničiaca s telesným ohrozením. Usmievajúc sa rozpačito, pomaly vstávala opierajúc sa rukami o stôl a rýchlo zamierila k východu.

Dohonil ju v koridore s lesknúcou bradou a obrúskom za klopou saka. Schytil ju okolo bokov a dotlačil cez lietacie dvere do servisnej chodby pre personál. Pritisol ju k múru a zavrčal: „ Daj mi tú brošňu, je moja. „ a vytrhol jej ju z látky saka a strčil do vačku.

Atakovaná vydesená Ada zabudla dýchať.

„Teraz ti niečo ukážem, čo si ešte nevidela. „

Zobral brošňu do dlane a začal palcom posúvať slonovinové ozubené koliečko v dolnej časti kruhu. Nite, ktoré tam ešte stále boli, sa vysunuli a vypadli. Pod nohami sa im zrazu ocitol zámotok látky. Bolo to sako. Jednou rukou ju pridŕžajúc a druhou loviac pod nohami zdvihol sako.

„ No konečne“ s úľavou vzdychol, keď vkĺzol doň.

„Podarilo sa ti deaktivovať to najdôležitejšie, čo ma drží mimo autre. Dvoma nitkami si mi temer zničila rovnováhu.“

Ada sa snažila vymaniť zo štádia šoku zvýšeným prívodom kyslíka a držala sa za solar plexus. Jozef ju objal, teraz už jemne a s noblesným oblúkom ruky ju pozval naspäť do reštaurácie: „Musím zaplatiť lebo ten japončík by mohol vytiahnuť na moju sekeru, čo tam hodím, katanu…“

Ada ako nesvojprávny robot cupkala za ním a cítila, že je opäť pod VPLYVOM.

Keď hodila do seba mištičku saké, trochu sa jej parametre vnímania normalizovali.

„Musíš mi niečo vysvetliť“ odštartovala proces zvládania stresu jeho obkecaním.

„My v našej rodine vieme, že s brošňou čosi nie je v poriadku, že má akýsi priamy dopad na naše osudy, no to, čo si predviedol teraz, je mimo mojich najdivokejších predpokladov. Viem, že brošňa je zviazaná s osudmi rodiny. Môj pradedko ju priviezol z ďalekého východu. Možno ju tam očarovali nejakí šamani, vieš…“ dogestikulovala kresliac živelne do vzduchu čarovné znaky sebaobrany proti príliš silnému nebezpečenstvu usadenému v hodvábnom čalúnení.

Jozef sa smutne usmial a predniesol: „Brošňa nie je fetiš. Je to diferenciálny stroj pracujúci ako zložité, mechanisticky poňaté, veľmi štrukturované vedomostné centrum pracujúce v podmienkach rôznych viacrozmerných priestorov. To znamená, že stojí akoby v centre vesmíru, teda temer… neviem, či mi rozumieš.“

Ada neisto zakoktala: „Z fyziky som mala švorku.“ Potom neisto zaodŕhala a dodala. „A raz som aj prepadla…“ Nebolo jej zvlášť pohodlne z tejto motanice záhad. Kto je Jozef?

Jozef len vážne prikývol a povedal: „To je dobre. Aspoň nebudeš náchylná vsugerovávať si kadejaké bludy. Vaši fyzici to majú riadne domotané“ odfrkol Jozef a hodil do seba svoju ryžovú pálenku.

Ada sa snažila empaticky stotožniť s jeho psyché a uhádnuť v akej citovej situácii sa nachádza, avšak jeho osobnosť nič neemanovala, nedávala jej šancu čosi zistiť. Chlad a prázdno rozliehajúce sa okolo neho bolo znepokujujúce, vzdialené, cudzie ako ten záblesk v jeho zraku keď baštil krevety.

„Mali by sme sa presunúť niekde, kde sa dá pozhovárať. Tu sa mi to prestáva páčiť.“ Mierne vysunul bradu smerom k  Japončíkovi ešte stále bez katany a vyložil kreditnú kartu.

Ohrozenie Nultého nespočívalo ani tak vo vojne vesmírov, ktorá spotrebovala množstvo vesmírnej energie. Spočívalo skôr v decentralizácii moci, ktorú cítil v pixeloch i medzi nimi. Spočívalo v pomalom ale neustálom vychyľovaní všetkých hodnôt veličín a v zrýchľovaní týchto zmien. Vojna medzi Strážcami vírov bola konečná chaotická vlna, ktorá sa privalila ako cunami spôsobené chrlením sopky v morskom dne, tesne do jeho centrálneho priestoru. Zvládol ju. Bola skôr sekundárnym javom. No konečné zrútenie otraseného systému a pavučiny čiar osudu, ktoré ovládalo teraz Koleso osudu umiestnené v neznámych rukách, začalo byť od istého času neodvratné.

Prechádzali sa po koridore celkom hore pod sklenenou kupolou zastrešujúcou spleť rúr od klimatizačného systému rôzneho priemeru a oporných oceľových konzol a lán. Medzi nimi si urobili hniezda lastovičky, ktoré kvôli posunutiu teplôt zapríčineného vraj globálnym otepľovaním už sedeli na vajíčkach a teraz splašene vyletovali z hniezd. Bol to signál v živočíšnej ríši, že sa blíži nebezpečenstvo. Ada a Jozef vyzerali ako elegantný usporiadaný párik chodiaci nehlučne po mramore ako dve šelmy na love.

„Neviem nájsť tú správnu polohu koliesok a preto agregát neprijíma impulzy. Opäť strácam ľudskú integritu. Tentokrát to môže mať naozaj blbý následok“ hryzúc si pery šepkal Jozef obzerajúc sa znepokojene okolo seba.

„A čo také sa ti stane? Priprav ma na to…“

Jozef si vzdychol: „Na to sa nedá pripraviť. Vždy je to šok. Môžem sa rýchlo zmeniť. Budem vyzerať ako niečo, čo si ešte nikdy vo svojom bezpečnom mestskom domove nevidela. Brošňa sa dá rôzne natáčať. U teba bola veľmi stabilná, temer neškodná. Ono sa to ale postupne rozštelovalo a ja som sa musel zmocniť koliečok, lebo už sa zo mňa stávalo autre.“

„To značí, že si v moci tej vecičky? „ spýtavo a znepokojene zdvihla obočie.

Teraz som v moci, ale kedysi som bol jej pánom…“ zatrpknuto povedal.

„Tam ďaleko na východe sú miesta, kde sa nevysvetliteľne mieša a stýka v jednom bode niekoľko časopriestorov. Ako vravím, je ich viac. Ja som bol Strážca Severného Víru. „

Stískal Adino rameno ako stroskotanec záchranné koleso. „Keby si bola bývala všímavejšia a obzrela sa vtedy, keď si vychádzala z výťahu aj s mojimi nitkami, uvidela by si ako zmizlo to sakramentské brnenie proti autre. Malo stabilizovať a vyrovnávať rozdiely“ odfrkol znechutene.

„Teda si mi klamal, keď si tvrdil, že ťa okradli. I to ti káže to tvoje sakové brnenie…“

„Hej. Zostal som tam zrazu stáť v košeli, cítil som sa ako nahý a navyše jeden chlapík čo sa viezol s nami v tej tlačenici v kabínke si všimol miznutie saka. Mal taký dezorientovaný a ustaraný výraz, že som ho musel dať odísť…“

„Dať odísť, čo to je? To je niečo ako v politike, keď je niekto odídený? „

„Nuž,ehm, to je niečo ako presunutie objektu. Proste takého problémového presunieme do iných súradníc a je.“

„Kde sú tie nové súradnice? „ spýtala sa s podozrením Ada.

„Nuž, v inom časopriestorovom pásme. Aby tu nemohol vstupovať do plánu.“

Ada zmeravela ako socha a opäť raz zabudla zovrieť pery, lebo jej mozog fičal na plné obrátky ako sa snažil vymaniť „z tých fyzikálnych bludov“, ktoré sa jej stihli predsa len zahniezdiť v jej predstave o živote, kozmose a vôbec.

„Teraz mám vážnejšiu starosť ako toho odídenca“ netrpezlivo zahundral Jozef.

„Brošňa sa ma snaží destabilizovať. Možno je to tým namáhaním počas našich medových týždňov, zamyslel sa. „Vydávali sme zo seba príliš veľa energie a agregát nestíhal.“

„Teda moja brošňa je agregát? A čo napríklad agreguje teraz?

Jozef si vzdychol: „Teraz sa ma snaží odohnať a varujem ťa, môže to mať nepríjemnú formu.“

Ada sa spontánne vrhla do jeho náručia, objala ho okolo krku a so slzičkami v očiach vyhŕkla. „Och, neopustím ťa, budem ti pomáhať. Potrebujem ťa!“

Jozef ju s mäkkým výrazom v očiach odtlačil od seba a varovne zvýšil hlas. „Dávaj pozor, tá potvora reaguje na akékoľvek citové prejavy a na stískanie, nárazy a podobne. „

„Viem predsa“ zahryzla si do pery spomenúc na peripetie svojej rodiny.

Jozef zrazu začal meniť sfarbenie do rajčinovočerveného tónu. „Nevládzem, uteč!“

Ada fascinovane pozerala na svojho milenca ako sa spúšťa na štyri a stráca oblečenie, len sako zostalo zachované, ležalo na mramore so zapnutými gombíkmi nezmačkané akoby v ňom bolo ľudské telo.

Jozefova podoba Strážcu Severného Víru sa zhmotňovala… v odpornú biologickú mätež svalstva, šliach a ciev v neobvyklých dráhach. Vlhké a kvapkajúce monštrum bez pokožky s dlhými červovitými výbežkami a fúzmi antén na hlave… len chvost bol pokrytý kožou a srsťou so štetkou na jeho konci, správny leví chvost šibajúci o podlahu…

Ada sa nestíhala zosunúť odporom a prepadnúť sa cez nízke zábradlie do hĺbky, lebo pozorovala svojho milenca ako sa práve vyšvihol do výšky a plavne preskočil na rúru klimatizácie. Začal po nej bežať smerom nad najhustejšiu obchodnú trmu-vrmu nad centrálnou halou. Jeho pazúry škrabali o povrch kovu, no nikto to zatiaľ nepočul, len ona.

Tvor, čo bol dnes ráno s ňou nahý v posteli a opieral sa svojou dokonalou ľudskou pokožkou o jej, sa práve prešvihol na inú rúru a pri dopade povolil chatrný spoj, čo nebol konštruovaný pre takú záťaž.

Rúra ovisla nad hlavami davu a na jej druhom konci temne čosi vrčalo hlasom mačkovitých šeliem. No dav si to nevšímal.

Keď sa z rúry začal šíriť zápach smažených jedál a skysnutých pomyjí, niektorí jednotlivci sa začali obzerať okolo, no akosi nikoho nenapadlo vyvrátiť hlavu do krajnej pozície a hľadať zdroj pod strechou.

Vrhla sa k Jozefovmu saku a v strese chvejúcimi sa rukami hľadala po vreckách brošňu. Bola tam.

Opatrne ju niesla medzi obomi dlaňami, aby bola v tme, chránená mäkkými rukami…sako držala pod pazuchou, prechádzajúc popri predavačovi pomfritiek a vysmážaných chobotničích prstienkov sa snažila vyslať telepatickú výzvu Jozefovi, aby sa k nej vrátil.

Netušila, či zabrala telepatia alebo brošňa, no zrazu počula škriabať pazúry o kameň. Strážca severného víru sa vracal… autre ju poslúchalo. Bežal popri pulte pred predavačovým zrakom, no ten sa tváril akoby nič.

Hodil škridlu na fritézu a pokrútil hlavou: “ To sú trafené reklamné triky! Takúto maškarádu teraz robí vedenie kina?“

Ada sa snažila nenápadne rýchlo ponáhľať za roh. Do dlane sa jej vrývali špicaté ozubené koliečka zo slonoviny a trochu sa pootočili. Cítila, že zapadli do seba a znehybneli. Autre možno bolo zastavené. Bojazlivo sa obzrela za seba, lebo zrazu prestal cupot pazúrov.

Stál pred ňou opäť normálny Jozef.

„Uf, ani ti to dlho netrvalo. Prišla si na to.“ Pochvalne potriasol hlavou a ešte stále plavným levím krokom sa hnal z dohľadu bufetára.

Ada sa obzrela dozadu z terasy, aby ocenila spôsobenú škodu. Nad halou visela zlomená rúra a z nej prúdil smrad. Ľudská mrvenica obvyklej nákupnej aktivity sa nezmenila kvôli tejto technickej havárii. Nemusia utekať pred davom zvedavcov. Môžu si dať drink. Súrne ho potrebuje.

Sadli si do malého zastrčeného baru, zrejme s nízkym nájomným. Jozef bojoval s tikom na líci a kontroloval priestor vôkol, či nevznikla davová psychóza po jeho prechádzke po klimatizačných rúrach.

Ada si hodila prvú pomoc dolu hrdlom a vzdychla, keď cítila antistresový účinok .

„Nie sú mi jasné niektoré súvislosti účinku diferenciálneho agregátu. Ak teba neposlúcha a mňa hej, čo to značí? Že si ma vybralo to tvoje autre ako svoju novú strážkyňu? A ako je možné, že autre uvažuje v našich ľudských rozmeroch?„

„Veď som ti ozrejmil, že je to čosi, sila alebo fluidum, hlavne dosť univerzálne, pôsobí vďaka víru, vzniknutému kontaktu viacerých časopriestorov… má prístup k akejkoľvek logike. „

„Nó, a potom prečo si s ním v konflikte? Čo si vyviedol, keďže ťa už nechce nechať strážiť vír?“

Jozef si otrávene povzdychol a zakusol sa do citrónu.

„Bola tam vojna, tam ďaleko na východe Sibíri. Medzi strážcami. Trvala dlho, lebo nikto z nás nevedel, proti čomu či komu bojuje. Neznáme fyzikálne javy, divné polárne žiare, nestále magnetické polia, do toho ešte výbuchy meteoritov, ktoré provokovali aktivitu neznámych síl. Toto boli však len vonkajšie pozemské prejavy. Kataklizmy sa diali aj v sídlach strážcov. Menili sa tvary, nestálosť pevnej hmoty zrušila starý poriadok. Zrazu sme sa začali meniť, my starí strážcovia. Keď som bol lev, nemohol som bojovať proti myši, či lopate, v zemskom časopriestore to nešlo. Stratili sme časový kľúč hmoty. Preto sme sa bili v iných vesmíroch. To ešte viac vystupňovalo zmeny na zemi.“

Jozef sa zahľadel do histórie a vnoril sa svojou rozpoltenou mysľou zvieraťo-človeka do hlbín Južného víru, kde prebiehali kŕčovité kotrmelce času, zmeny rýchlosti svetla a skackanie zemegule do paralelného vesmíru a naspäť. Avšak najodpornejšia bola neistota a neukotvenosť predmetov dennej spotreby ako zmiznutie pohára džinfizu z ruky, holiaci strojček zmenený na obláčik alebo obyčajné čerstvé surové antilopie mäso, ktoré si práve ulovil  zrazu mu zmizlo spod papule. Aj tento hlúpy nezaraditeľný živočíšny status, ktorým bol potrestaný a ktorý považoval za naschvál Nultého, i keď si tým nebol celkom istý, sa mu stal v priebehu búrky vesmírov a následnej Veľkej Vojny Vírov. Následnosť VVV však tiež bola sporná, väčšina v autre si myslela, že je predchádzajúca, ale keďže mali už všetci dopletené vnímanie časovej postupnosti, následkom ktorej sa doplietla i sama terminológia vedy a veličiny čas, debaty na túto tému načisto ustali, lebo sa nevedeli posunúť v opisovaní udalostí už po prvej holej vete. Jozef si podvedome odpil alkoholu, čo ho prenieslo do skutočna.

„Hm, ty si teda prehral, lebo si stratil ten oný, kľúč, teraz ho hľadáš, lebo máš zato, že kľúč má moc nad týmto brošňovým – é – agregátom a môžeš ho ním nastaviť ako staré hodiny?“ detinsky dedukovala Ada.

Jozef pokrútil nosom a zamrmľal: „S tým neučením sa fyziky si to predsa len prehnala. Ale veď dobre. Môžeme sa zhovárať spolu v štýle detských knižiek. Fakt hľadám úroveň ovládania, ktorú ty nazývaš kľúčom.“

„No konečne,“ vzdychla si Ada „kým niečo poriešim, potrebujem definovať základný problém. Hm, teda poďme hľadať ten potvorský kľúč, mám záujem, aby sa pomery tu na zemi normalizovali.“

„…sa ti povie, nájdime kľúč. Nie je to hmotná vec. Je to sila.“

„Sákriš, takže sila, ktorú drží vo svojej moci autre a ty hľadáš príčinu, prečo to izé zmenilo názor? A prečo sa ho nespýtaš?“ Na Adu začal pôsobiť relaxačný vplyv alkoholu.

Jozef sa nervózne skrčil a zaskučal: “ Som už naň alergický… a vôbec, videla si ako to pôsobí v reále…teba poslúcha…Prečo? Nemôžem ti tú silu vziať, nie je to vec, keď ťa odídem, tak nebudem môcť študovať zámery autre. Prečo chce vždy to, čo ty pokladáš za vhodné? Nepoznám zákony tvojej brošne, nemôžem ju používať…si pre mňa nezničiteľná…zatiaľ.“

Adiným telom prebehla mrazivá vlna. Mámenie Strážcu bolo kruté. Ilúzie o láske k tomuto mužovi a ich strata ňou otriasli v základoch. Už sa iba bála.

Vybehla na trotoár pred obchodný dom a zakývala na taxi. Kým taxikár stihol vypnúť muziku a strhnúť si slúchádlá, aby naštartoval, zjavil sa Jozef za jej chrbtom.

„Kam ideme?“ spýtal sa s bezvýraznou tvárou.

Ada bez odpovede nastúpila do voza, Jozef sa natlačil za ňou.

Prechádzajúc po moste cez Dunaj, na pozadí krásnej azúrovej oblohy sa zjavil profil červovitých výbežkov. Sedel vedľa nej a prskala z neho akási tekutina. Bolo jej zle od žalúdka. Prehodila mu cez hlavu pršiplášť čo nosila poskladaný v kabelke v malej guličke a zatlačila ho rýchlo za sedadlo. Taxikár potrhával fúzmi, nepáčil sa mu závan čerstvej krvi. Našťastie, tvar Strážcu severného víru nezachytil v spätnom zrkadle.

Ada zvažovala možnosti. So strážcom je zle, bez neho môže byť ešte horšie. Alebo aj naopak.

Strážca Južného víru

Sedel v Tej Krčme, ako to miesto pomenovali po strate časového kľúča. Bolo pozoruhodne stabilné. Mali tam všetko ako v nonautre, len ho niekedy bolelo medzi ušami. Nevedel si zvyknúť, že sa z času na čas menilo vnímanie obrazu okolitej reality. Niekedy krčmár vytvoril ilúziu záhradnej reštaurácie v letnej noci a hostia zrazu sedeli obkolesení prímorským vzduchom za stolíkmi s farebnými drinkami.

Toto sa dialo jednoducho. Vzal do rúk krabičku a stlačil gombík. Niekedy mu starobylá elektronika nefungovala a preto rozčúlene tlačil umelohmotný dzindzik viackrát a žundral si nadávky, kým nenaskočila scenéria číslo sedem. Chcel si udržať hostí. Ako obyvateľ jediného rozlohou mrňavého ale stabilného miesta na okraji rozvlneného autre považoval zmenu za pozitívny zážitok. Rozčúlení veteráni Veľkej Vojny Vírov(ďalej len VVV) hlbokými basmi unisono frfľali čo znelo ako hukot vetra v lesoch. O chvíľu si zvykli. Len Strážca južného víru nie. Tento akt mal naňho prekvapivý účinok. Videl to, čo by v štandardnom autre aj nonautre nemal nikto vidieť.

Strážca videl ich aury a aj to, čo mali zapísané ako osobité značky na tele a čelách. Obvykle sa to dá vidieť len v búrlivých podmienkach Vírov. Rozčuľovalo ho, že vidí korunu aury poskladanú zo spektrálnych farieb, vidí rôzne zvončeky, helmice, lampáše, tiary, parohy a  prapodivné čelenky nad hlavami bytostí v triviálnom trojrozmernom interiéri a la nonautre. Dištinkcie bojovníkov. Takéto trapasy sa kedysi nestávali. Odkedy sa hľadajú tie potvorské kľúče, už si nemôže byť nikto ničím istý.

A navyše, ten šialený dobrodruh Strážca Severného víru, s ktorým tu mal dohodnuté stretko, sa kdesi tára. Hrozila naisto ďalšia vojna s východom a západom, pokiaľ je vôbec možné v tomto chaose stanoviť svetové strany. Súradnice im začali byť nanič, meranie času tiež. Nultý mal svoje plány, nepochopiteľné názory a prečudesný vkus. Celé autre bolo v stave bojovej pohotovosti, lebo Nultý bol nespokojný a to stačilo, aby sa destabilizovali všetky víry. Divil sa, že ešte vôbec existuje nejaký Nultý, lebo súradnicový systém bol naskrze rozhádzaný.

Strážca Juhu, ako mu skrátene vraveli, zachmúrene podstrčil pohár tlstému barmanovi s brokátovým motýlikom pod dvoma podbradkami. „Ooné, Blúdy Mery, a rýchlo!“ Barman, ktorý si bohvieprečo dával hovoriť Club Ritz, bleskovo postavil na pult pohár s longdrinkom. „Chcem naozajstný!“ Precedil Strážca Juhu cez zuby, „nie ten vytiahnutý z rukáva. Tá Krčma má predsa napísané pri dverách, že je presne ako nonautre krčma, tak dodržuj sľúbený štandard.“

Club Ritz si vzdychol: „Chcel si rýchlo, tak som to zhmotnil,“ a začal čistiť károvanou onucou v štýle starých francúzskych patrons mahagónový pult.

Strážca Južného Víru si odpil. Chuť paradajkovej šťavy spolu s vodkou bola v týchto končinách v povojnovom chaose niečo exkluzívne. Spolu s kockami ľadu a štipkou mletého korenia to bolo eňo ňuňo. Rozmýšľal, aké to je, byť v skutočnom nonautre bare. Strážca Juhu zamyslene odchlipkávajúc Blúdy Mery zvažoval možnosť zacestovať si transdimenzionálne po časovej slučke do nonautre a popohnať záležitosti, ktoré tam vybavuje vo všetkých gramatických časoch Strážca Severného víru. Strážca Juhu zachmúrene sedel pri bare zízajúc do zrkadla za poličkou s destilátmi nevnímajúc okolie. Bude musieť šlohnúť brnenie proti autre. Na výpožičné už nemal, VVV z neho vycucla všetky ekvivalenty aj argumenty. Nultý to bude považovať za sabotáž jeho strategického zámeru. Návšteva sa bude musieť uskutočniť tajne. Vzdychol si.

Nultého boleli pixely. Mal ich celkom dva, pretože jednota protikladov musela, musí a bude musieť byť vrátane všetkých zložených časov, no jednota dostala reumatickú horúčku, v respektíve čosi ako uvoľnenie a rozstrapkanie siločiar gravitačného poľa. Hrozilo, že Nultému sa rozpadne jeho intímny vesmír a spolu s časopriestorovými viacdimenzionálnymi uzlami aj celá polykozmická štruktúra, ktorú budoval s toľkými obeťami. Cítil koniec. Ak sa roztrhne, už nebude centrom, Nultým. Všetko sa vlnilo, siete, ktoré sústreďoval sa trhali, vesmíry, červie diery a protohmota s galaxiami boli zdeformované a vlnili sa ako more v opilcových očiach. Nultý bod pocítil čosi ako strach, v respektíve len akýsi protostrach v elektromagnetickom poli medzi svojimi dvoma pixelami, že sily príťažlivosti sa navždy rozídu.

V Dúbravke

Strážca Južného Víru sedel na rozbitej starej lavičke, ktorá videla štetec s farbou naposledy v ére reálneho socializmu. Dotýkal sa dlaňami rozrytého starého dreva s vyrezanými sexuálnymi symbolmi ľudstva v hrubo štruktúrovanej vláknine a mierne otrasene čumel do šedého múru paneláku. Strážca severu musel opustiť autre načisto neštandardne a hlúpo za pomoci ukradnutého sakového brnenia barmana Cluba Ritza tak, že ho všetci mohli vidieť zo svojich sedadiel záhradnej reštaurácie. Musel zavrhnúť všetky bezpečnostné opatrenia a bez krytia opustiť autre, čo malo za následok, že Nultý sa rozvibroval ešte viac…od strachu. Ale to nie je divné, veď báli sa už všetci v autre. Bytosti aj Nebytosti, Entity aj Postentity mali pocuchané nervy či čo, mali toho proste plné zuby, ako vravieval Club Ritz. A on, Strážca Severu teraz trčí v akomsi čudnom nonautre sektore, ktorý sa mu naskrze nezapáčil, a musel toľko obetovať, aby sa sem premiestnil.

Potiahol vzduch pomerne silným zmyselným nosom a zacítil starú známu dráždivú vôňu. Cigaretový dym premiešaný so smradom smaženej krkovičky na pravej bravčovej masti a puch pivného suda. Toto bolo niečo! Fascinovane vstal a začal sa pohybovať po trajektórii od lavičky ku pivničnému okienku ako somár za mrkvou. Nechápal, prečo ho krčmy tak priťahovali, cítil sa v nich ako ryba vo vode. Previnilo si spomenul na vševesmírnu katastrofu, ktorá čakala, že ju zachráni. A možnože, sám sa stane pánom Posvätného kolesa osudu, ktoré má teraz možno Strážca Juhu. Musel byť kdesi tu. Zhmotnil sa na tomto mieste zásluhou údajov, ktoré získal ešte v časoch, keď bola Stabilita. Mal svoju tajnú databázu súradníc, vďaka čomu sa udržal i vo svojej pozícii Strážcu Južného Víru. Kašle na krčmu. Musí nájsť Strážcu Severu. Má ten diferenciačný agregát, lebo ak nemá, je so všetkým koniec.

Strážca Severu sa relaxačne odosobnil a teleportoval sa pár kilometrov na juhovýchod.

U Ady

Zhmotnil sa pri bránke do záhrady, ktorá skrývala vo svojom strede malý domček zakrytý korunami stromov. Preliezol cez bránku neskoro si spomenúc, že sa mohol transportovať. No bude lepšie, ak sa nebude chovať ako bytosť v autre. Keď zazvonil pri vchode, zaštekal pes. Vnútri zaznelo rýchle nervózne klopkanie ženských topánok. Za ním klepot pazúrov po kameni podlahy. Má akéhosi veľkého psa, pomyslel si Strážca. Ada otvorila dvere a rýchlo odskočila. Jozef zavrčal súc zamotaný v pršiplášti a odfrkol si. Strážca Juhu znechutene zagúľal očami. Ani nebol prekvapený, len otrávený.

Ada pevne zvierala brošňu a za spustenými viečkami si nechávala prechádzať pokojné a kľudné obrázky z detstva. Chce mať už konečne pokoooj, už nechce sexy chlapa vo svojej drevotrieskovej spálni, už nechce vzrušenie. Držala si prstami spánky a kývala sa okolo vlastnej osi ako mrakodrap Slovenskej národnej banky vo vetre. Sugerovala si pocit blaženosti okolo žalúdka.

Chce klídek, stabilitu. Cítila, ako sa jej kolieska pohli a prištipli jej maličký kúsok pokožky. Niečo vykonal. Ten agregát…

Jozef zareval dunivo a hrozivo. Trvalo to len chvíľku. Stretli sa dva vhodné elementy. Strážca Severu sa hodil do potravinového reťazca leva. Bol preňho vhodnou a dôstojnou korisťou. Ada stála meravo v tranze svojej predstavy. Jej sučka kňučala v kúte, chvejúc sa od strachu urobila mláčku. Jozef vykonal krvavú a šťavnatú obetu a oblízal sa dlhým jazykom.

Víťazne a uspokojene zareval. Všetko bolo ako má byť. Netvor z apokalypsy sa nažral. Stabilita sa započala. Rýchlo pricapila dvere. Jozef zostal vonku. Ešte stačilo brošňu párkrát ovplyvniť. Nad ránom začula streľbu. Keď vstala za plného slnečného svetla, pri šálke kávy si vypočula správy. Policajná hliadka vraj v noci zastrelila veľké zviera. Čudná okolnosť týkajúca sa výzoru leva utečeného zo Zoo bola zamlčaná. Ako obvykle všetky čudné okolnosti v tomto meste bývajú. Krátka senzačka na úvod ranných správ ukončila jej milostný príbeh. Stabilita bola nastolená. Už nebudú vojny Strážcov vírov. Brošňa je konečne pod jej Vplyvom.

Nultý pocítil čosi blahodarné. A videl, že je to dobré. Siete, špirály, paraboly, sínusoidy a krivky sa ustaľovali. Cítil konečne to staré známe kľudné, všeprestupujúce a všetko oživujúce mierotvorné a poriadkumilovné kontinuum. Mal za to, že to má pod palcom.

 

http://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/01-DetailDrak-copy-e1448150857395.jpghttp://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/01-DetailDrak-copy-e1448150857395.jpgadminKULTÚRAVíkendové poviedkyLiteratúra©Ľudmila Balážová-Marešová Brošňa bola z lacného filigránu, zdobená do kruhu guľkami z červeného karneolu, ktoré boli osou ozubeného kolieska zo slonoviny. Jednotlivé kolieska do seba zapadali, niekedy sa navzájom popohýbali a pootočili, niekedy boli zabrzdené. Mali znázorňovať florálny motív. Vo vnútornom kruhu boli falošné perličky usporiadané do  štyroch štvoríc naznačujúc tak kríž alebo...