V úzkej ryhe medzi vlnitými hrebeňmi Kysuckých Beskýd sa plazí riečka Bystrica sprevádzajúca osamelú a preťaženú autocestu. Po nej točí ostošesť pedálmi cyklistka v strednom veku, v čierno-hnedých teplákoch, bez cyklistickej helmy a v červených gumákoch. S oduševneným výrazom a striehnúcim loveckým pohľadom prečesáva uzučký okraj cesty so strmým prechodom do jarku, po ktorom sa zvyknú plížiť znepokojení chodci, celí nedočkaví, kedy už konečne dosiahnu hrdzavú plechovú búdu na zastávke autobusových liniek. Po okraji cesty skutočne ktosi v protismere pochoduje. Žienka so šatkou na hlave, v ruke modlitebná knižka. Ponáhľa sa z nedeľnej omše, aby čo najskôr mohla prihriať slepačiu polievku na starom sporáku na drevo.Cyklistka rozkmitá červené gumáky o poznanie rýchlejšie, už-už dobieha a pozorovateľ by očakával, že na ňu zakričí „Pánboh požehnaj, Anka“ alebo čosi podobné. No cyklistka mlčí, len sa postaví na pedáloch a pokračuje zotrvačne po pomyselnej dráhe, ktorá vedie tesne popri chodkyni. Zavadí o ňu ľavou nohou, žienka s modlitebnou knižkou v ruke vykríkne a prekopŕcne sa do jarku. Cyklistka sa priam diabolsky zarehoce a začne rýchlo roztáčať pedále. Zahne na mostík cez Bystricu a zmizne z dohľadu.

O kus ďalej, skrytá za riedkym pásom menej hodnotných drevín, ktoré sa práve preto zachovali a za potokom, ktorému sa tu hovorí rieka, žije gazdiná Antónia. Posluhuje býčkovi a prasaťu, i sliepkam nasype, so železnou pravidelnosťou vždy pri východe slnka. Kúpila si novú kuchyňu, no nechala v nej starý „šporhelt“, v ktorom sa podkuruje drevom. Pekáva na ňom posúchy. Fanaticky veriaca čitateľka Katolíckych novín prejde päť kilometrov pešo každý deň do „kosťela“. Nekupuje žiadne iné noviny a časopisy.Nemá prístup na internet a nechodí do kina. Nevie šoférovať. Odchovala štyri deti a verí len tomu, čo jej povie o svete dedinský farár. Má chlapa, o ktorého sa stará odkedy ju zákon považuje za dospelú.Neďaleko od nej, v inej chalupe, sedí pri ohni kozuba žena Žaneta. Je tiež v teplákoch, no bez chlapa a okázalej viery v boha. Posledné dve vlastnosti však v jej mysli nespôsobili žiadnu traumu. Veď Boh je ďaleko a bývalý tiež, nemôžu jej robiť okamžité problémy. Práve ťuká do notebooku, snaží sa naučiť počítač, aby ju poslúchal. Je to vlastne jej celoživotný boj. Naučiť niekoho, aby ju rešpektoval. Pes ju poslúcha, dieťa sa snaží a jej mama sa tvári. Notbúk je na tom zatiaľ najhoršie.Žaneta má utkvelú myšlienku, že na to, aby sa jej život posúval v pohodlných a dobre fungujúcich systémoch, potrebuje mať dobre zohratý rodinný tím. Jedno veľké hmm. A ešte ju škrie, že si musí dávať do kávy kondenzované mlieko. Rezolútne vstane spoza dreveného ťažkého stola a vytrhne sa z teplého objatia ohňa. Navlečie si koženú bundu a vyjde do vlhkého a už trochu surového súmraku.
Musí si dokázať na tejto dedine predsa zohnať liter plnotučného mlieka rovno od kravy.
– – –
Tonka býva od svojich sviežich a trochu hlúpych osemnástich rokov na gazdovstve v náručí viacgeneračnej rodiny, medzi rýľmi, diežami na pomyje a kysnúcimi slivkovými kašami v sudoch. Zo základky ju vypustili v dobrej viere, že si hravo zarobí na každodenný chlieb manuálnou prácou svojich silných ramien, lebo bola prihlúpa na to, aby bezbolestne preliezla cez ten úzky tunel socialistických výchovných inštitúcií.
Alebo pridivoká a príliš rozmarná. A tak sa zamestnala vo výrobe radiátorov. Život na dedine je vskutku fádny a jej slobodymilovná duša a divoký temperament zaodetý šatovou zásterou o to nápadnejšie vytŕčajú spomedzi kysuckých osudov. Jej spoločenský obraz je založený na gumákovo-teplákovej „fashion“, ako doplnok motlitebná knižka. Sedáva vždy na dohľad od plota, aby mala prehľad a mohla často komunikovať s okoloidúcimi, veď jej jedinými konverzačnými príležitosťami na gazdovstve sú od rána do poobedia len cmukanie na býčka a hundranie na prasa.
Aj teraz sa oživene narovnala na stolci, v zástere misu so zemiakovými šupami a v ruke nožík a spýtavo sa zahľadela na Žanetu s dlhou, módne strapatou frizúrou a čerstvo vytrhaným a namaľovaným obočím.
„Dobrý večer, pani suseda. Dnes bol chladný deň, však?“
Tonka pokýve hlavou, priusilovne zareže nožíkom do zemiaku, ako by robila veľmi ťažkú prácu. Neodpovedá.
Žaneta sa usmeje a pokračuje v dobývaní pevnosti:
“Obchod mi je priďaleko, už ho asi aj zavreli a ja nemám na ráno mlieko ku káve. Rada by som si od vás kúpila čerstvé.“
Tonka zdvihne obočie a mykne rukou s nožíkom doprava smerom k maštali:
„My máme býčka, nie kravu“ a odmlčí sa.
Ostentatívne naháňa „zemki“ v otlčenom lavóre, premiešava ich vo vode a vyberá nejaké vhodné na šúpanie, podľa kľúča, ktorý sa zrejme volá rozpaky a roztržitosť.
Žaneta si vzdychne a vyrazí opäť do útoku:
„Som tu aj s malou a nebude kakavko na ráno. Neviete, kto by mi predal?“
Tonka prísne na ňu zazrie a vysúka vetu zo seba ako kúzelník vzpierajúceho sa zajaca z klobúka:
„Na predaj nie, ale na kakavko ešte je. Donesiem vám za chvíľu.„
Žaneta je v rozpakoch, nevie, nakoľko pokorne má zaďakovať, aby to stačilo. Nechcela, aby ju gazdiná považovala za arogantnú. Nepozná tunajšie spôsoby.Neskôr, keď zbiera polená spopod strechy chalupy, uvedomí si, že namiesto toho, aby sa zachovala sebavedome manažérsky, svojím spôsobom vlastne žobrala. Prihodiac poleno na oheň založený v záhradnom krbe zamyslene si pri ňom zohrieva ruky, mädlí ich stále dokola, kopíruje podvedome verklík myšlienok točiaci sa v jej mysli. Dnešný deň sa nedbalo prevalil, vyzeral najprv celkom bezvýznamne a nudne, no na druhý pohľad sa v ňom prejavili dôležité drobnosti, ktoré obnažili Žanetine slabosti, hlavne jej chabú priebojnosť, ako to raz definoval jej bývalý milenec spisovateľ Jakub.Dnes sa nechala vmanipulovať bez významneho odporu do pozície, ktorá sa jej protivila. Jej dcéra teraz pije darované mlieko a ona sama je v situácii čestnej dlžníčky voči tej čudnej dedinčanke, ktorá nemá ani zďaleka typickú priamočiaru povahu, ktorú Žaneta očakáva na základe zafixovanej šablóny z literatúry.Na záver tejto úvahy jej prišlo na um, že Jakubova charakteristika vbehla príliš hlboko do jej predstavy o sebe samej a zbratala sa tam s jej skrytými komplexami, ktoré trčali zašité v skrýšach mysle od dôb, kedy sa prebojovala od pubertálnej neistoty ku spontánnej sebaistote. Teraz čaká, že natrafí na otvárač, ktorý ju odštupľuje, aby z nej vyleteli všetky tie blbosti sťa duchovia Aladinovej lampy.Vedela, že je nositeľom duchovnej infekcie, napriek tomu neodolala jeho ledabolo vysloveným chladným sentenciám, ktorých vetnú stavbu dlhé roky usilovne študoval. Proti Jakubovi nebolo možné zahájiť efektívnu útočnú obranu. Jeho kompetentnosť v psychológii a literatúre mala v spoločnosti nedobytnú pozíciu. Vyznačoval sa okázalou skromnosťou, nosil výhradne športovú obuv, džínsy bezvýraznej farby, nemodernú baloniakovú bundu, šiltovku a ošúchaný ruksak. Prečo Žanetu fascinoval práve tento osobnostný profil, bolo určitý nie nezanedbateľný čas aj pre ňu záhadou, nielen pre jej kamarátky. Prestoj v procese pochopenia ju stál kúsok života. Jej neželane vytvorené nervové spoje sa stihli zlepiť jakubovskými poučkami o živote a vôbec.Jakub písal knihy, ktorých existencia pramenila z ministerských grantov a dostával pracovné miesta po voľbách vďaka nastupujúcej politickej garnitúre. Keď doleštil písací stôl na ministerstve, odkiaľ musel predčasne migrovať do neistej a hmlisto definovanej funkcie v nakladateľstve, nadobúdal povädnutý vzhľad.
Žanetina slabá prieraznosť sa najvypuklejšie prezentovala v hlúpom nápade ešte raz si preveriť, či rozchod s ním nebol predsa len chybou.Zašla si do jeho novej kancelárie. Len čo prekročila prah, pošmykla sa od prekvapenia na nových naleštených drevených parketách. Sedel za písacím stolom v novom obleku z nekrčivej vlny a ľavou rukou, na zápästí ktorej sa zablysli nové hodinky, rýchlo siahal na konferenčný telefón. Neskoro. Bola už pred jeho stolom a podávala mu obálku s rôznymi drobnými predmetmi, ktoré po ňom pozbierala.Zaskočene si olízla hornú peru a s vynúteným pokojom hlesla:
„Budeš taký dobrý a vrátiš mi kľúče od môjho bytu?“
„Nemám ich tu, nechal som ich doma“. Tvrdý výraz v tvári a prehnane surová mimika jej mali dať najavo, že ju sku-toč-ne de-fi-ni-tív-ne odpísal a že si neželá, aby ho nebodaj prosila o návrat. Necítila žiaľ, len urážku. Chce ju zaradiť do kategórie otravných bývaliek, čo nepochopili hru.
„Tak zajtra, buď taký dobrý a nezabudni. Potrebujem ich pre niekoho. Chcem ich mať poobede o druhej. Keď nebudeš stíhať, pošli s nimi taxikára.“
Stiahol kútik úst celkom dolu a odvrkol: „Pošlem môjho šoféra.“
Zvrtla opätky na klzkej podlahe a odišla. Takýto koniec ešte nezažila.Vhodila presušené poleno do krbu príliš prudko, od rozrušenia, vyleteli z neho iskry a dopadli na handrový koberček, na ktorom ležal jej maltézan. Odfrkol a urazene sa stiahol pod schodište.Vyliezla po nových našmykľavo nalakovaných schodoch do hornej spálne a potichu našľapujúc vo vlnených ponožkách sa priplichtila k spiacemu telíčku. Malá Feďa pokojne oddychovala ponorená do hlbočiny spánku.
Stiahla si tepláky a zabalila sa do deky na svojej váľande. Potrebovala ticho a mier, ktoré sa koncentrovali pod vysokou drevenou sedlovou strechou. Dodával jej rovnováhu a kúlový životný pocit, ktorý jej od aférky s Jakubom permanentne chýbal.V mysli preskočila na aktuálny psychologický problém, čo ju síce len okrajovo mýlil, no mala neodbytný pocit, že ho treba rozlúštiť a keď sa tak stane, bude tu mať skvelú dovolenku v lone hôr a skvelých prírodných ľudí. Mýlila ju Tonka a jej rezervovaná mimika, ktorá bola v rozpore s jej záľubou v rozhovoroch cez komunikačný kanál vedúci ponad plot.

Žaneta sa potkýnala na ostrých kamienkoch navezených do svahu, po ktorom viedol chodník z dediny. Nezvyknutá na zarezané remene ruksaku do pliec, psa na vodítku a plnú tašku v rukách zároveň, skĺzla sa po kameni a kľakla na ostré hrany kamenia s mierne vyvrtnutým členkom. Zjojkla a nechala zosunúť batožinu z chrbta na štrk.
Hore na briežku ležal pod zadkom auta Tonkin muž. Odplazil sa kúsok po chrbte a zdvihol, aby jej šiel pomôcť. Žaneta ho nechala váhavo doskackať po ostrých hranách kamenia a vďačne sa odovzdala do jeho rúk, ktoré ju vytiahli nahor. Od bolesti v kolenách mala kŕč v žalúdku, zrejme bola bledá. Nepovažoval za potrebné predstaviť sa, bol zvyknutý na to, že ho tu všetci poznajú. Zobral jej náklad a pobral sa k ich chalupe. Žaneta vypustila psíka z vodítka a krivkala za ním. Vošiel aj s batožinou do bránky pri dome a položil ju na schodíky vedúce ku vchodu.
„Poďte so mnou, dám vám niečo na ukľudnenie“ a pobral sa za vchodovými dverami kdesi smerom dolu. Žaneta sa zaprela do zábradlia a potkýnajúc sa odskackala za ním do pivnice. Voňalo to tam slivkami, odloženými jabĺčkami a kysnutou kapustou. Vtiahla tú hostinu aróm do seba a dostala strašnú chuť na mastný chlieb s kapustou.
„Volám sa Palo“, povedal zavalitý a svalnatý manžel Tonky, čo mala fúziky pod nosom a pichľavý pohľad, zatiaľ čo on vyholenú tvár a čerstvého ježka od holiča a ukázal jej na otlčený stolec na sedenie. Začal baštrngovať čosi v tmavom kúte a vytiahol odtiaľ hranatú fľašku priezračnej tekutiny.
„Trochu si dajte, treba ten pád zapiť“ povedal vážne. „Je to moja, domáca“.
Žaneta vydesene vtiahla vzduch do nosa, bolo práve po vypuknutí aféry s otráveným rumom. Palo nalial do dvoch štamperlíkov položených na doske pokvapkanej šťavou z kapusty a hodil jeden do seba.
Vážne sa zamyslel zahľadený do steny, potom sa nadýchol a spokojne až s úľavou si odfúkol.
Žaneta zopakovala po ňom pohyb, len s tým rozdielom, že úľavu po odfúknutí nepocítila, len akési uvoľnenie po šoku slizníc.
„Skvelá ako prvá pomoc“ a smrkla si namiesto ďakovania.
Znovu nalial do každého poldecáku a dával pozor, aby neprelial.
„Ešte do druhej nohy“ povzbudivo sa usmial a hodil to do seba.
Zopakovali si to celkom trikrát a Žaneta začínala byť konečne nádherne uvoľnená ako po treťom parení v saune.
Palo si sadol na múrik z kameňov a uprene na ňu hľadiac cmukol:
„Keby som vás dnes nestretol pri takej nepríjemnej príležitosti, asi sa s vami nikdy nedám do reči“. Prekvapila ju úprimnosť, s akou sa s ňou tento vidiečan, ktorý tu mal korene zapustené snáď navždy, začal rozprávať.
„Tu nebýva veľa hostí. Starám sa o všetky víkendové chaty okolo. Ľudia sa obvykle zamknú vnútri alebo odídu na výlet, my tu nemáme bohvieako veselo, viete. Moja žena Tonka sa tiež už občas nudí. Deti odrástli.„
Váhavo si obzrel fľašku a zasunul ju kdesi za seba, medzi jeho hrubú kabaňu a stenu.
Ľavou rukou vytiahol spoza stolca, na ktorom sedela, inú fľašku, vyzerajúcu tiež dosť starobylo, s ornamentami a trochu zababranú od pavučiny.
„Toto je iná, ochutnajte.“
Keď pukol vyťahovaný štupeľ, uvedomila si, že dlhšie závody v pití nevydrží. Nemala tréning. Preto pokrútila mierne strapatou frizúrou a zaškúlila na kus slaniny položenej na poličke.
„Len si dajte“ povedal vážne „táto je ako olej. Tá vás napraví.“
Mal sakramentskú pravdu. Slivovica stekala dolu hrdlom ako olej, pálila až potom a veľmi jemne. Vynahradila jej sklamanie z toho, že namiesto slaniny dostala panáka.
„Je stará. Aj moja žena už starne. Zakázal som jej jazdiť na bicykli.“
Odmlčal sa, zaťal pery a ešte si pol deci nalial. Slivovica sa chovala voči poháru ako roztúžená milenka, stekala po skle pomaly, lenivo, ako olej.
Žaneta však už nemohla. Cítila, že má celkom vybitý zdroj energie. Aj chuť rozmýšľať u nej pominula.
Keď sa vztýčila, trochu sa zakymácala, vyrovnala sa do kolmice a poďakovala sa.
„Musím si ísť ošetriť tie diery v kolenách a tuším si musím pospať.“
Keď sa jej začkalo, Tonkin Palo sa šťastne zaškeril a prikývol:
„Budete rýchlo v poriadku, uvidíte.“
Žaneta sa zarazila, napadlo jej, že nehovoril o jej kolenách ale o tých ranách, ktoré utŕžila niekde v hĺbke svojej bytosti.
Vytackala sa po schodoch na čerstvý vzduch.
– – –
Zrazu nastala pri krbe tlačenica. Feďa jej chcela vysvetliť, že v spálni býva obrovský pavúk a pes vyskakoval raz na jednu a raz na druhú, lebo bol čas kŕmenia a on mal misku prázdnu. Vytiahla z lekárničky septonex a striekala si zodratú kožu na kolenách. Štípanie jej zvrásnilo čelo a vyvolalo vidinu ďalšieho panáka slivovice. Cez okienko zazrela ako cez dvor kráča Tonka bez ručníka na hlave a šatovej zástery. Mala oblečený obtiahnutý lilavý svetrík, tepláky a domáce šlapky. Vošla bez klopania a sadla si na lavicu na verande.
„Ste tu? Nesiem vám to mlieko.“
Žaneta si rýchlo pricapila leukoplasty na kolená a horko-ťažko sa pohla za návštevníčkou.
Tonka trónila za dubovým stolom akoby tam odjakživa sedávala, priprísnym pohľadom kontrolovala chaos z gumákov, tenisiek a psieho pršiplášťa nakopený pod oknom. Pokrčila pery s viditeľnými fúzikmi a spýtala sa, či jej stačí toľko mlieka. Žaneta mala zmysly vyradené, nechcelo sa jej pohnúť ani malíčkom, nieto bezobsažne konverzovať so ženou, s ktorou nemala nič spoločné.
„A kedy pôjdete do kosťela? I malá môže zájsť.“
Žaneta sa poškrabala za uchom a rozhodila rukami.
„Neviem, potrebujem sa súrne vyspať. A Feďka ešte nechodí do kostola. Ani ja ešte.“ Uvedomila si spomalene, čo vytresla, až keď Tonke zamrzli mimické svaly okolo brady a úst.
„Hm, my tu každú božiu nedeľu všetci chodíme. Ja preto nemám rada nových, lebo nechodia v nedeľu do kosťela.“
Potom sa asi na dve sekundy odmlčala. „My tu nepotrebujeme mestských, my si vystačíme tak, sami medzi sebou.“ Na chvíľu sa odmlčala. „A to ostré kamenie pred garážou som tam ja chcela.“
Zatvrdilo na Žanetu zazrela, chcela ešte čosi dodať, ale si to rozmyslela. Žaneta si pošúchala ukazovákom spánok a snažila sa spracovať, čo práve dostala na tácke rovno pod nos. Keď jej to docvaklo, vzdala sa zhľadúvania nejakej frndžalice na uctenie návštevy.Gazdiná Antónia pružne pochopila, že prichádza o tradičné zaužívané návštevné rituály s panákmi, namrzene sa zdvihla a otvorila si dvere, aby vyšla von. S rukou na kľučke sa ešte raz otočila k domácej panej a zdvihla ukazovák:
„Čím menej ľudí z mesta, tým lepšie. Mesto je skazené.“ Zdvihla obočia akoby na výstrahu a stiahla fúziky pod nosom do vrások.Keď si Žaneta s úľavou líhala do postele, chvíľu bezmyšlienkovite špehovala pohľadom pavúka, ako sa promenáduje rovno pod jej nosom a uvoľnene spadla do hlbokého spánku. Nestihla ani prísť na to, čo to chcela vlastne minulý večer vyriešiť.
– – –
Raňajšie slnko v sklenených tabličkách verandy presvecovalo veľkú orosenú pavučinu pod strechou, maltézak sa motal pod stolom a striehol, či nespadnú kúsky maslových rožkov, ktoré mali ku káve a kakau. Feďka si packala lyžičkou na maslové pečivo marhuľový džem:
„Mama, chcem sa bicyklovať. Teta, čo býva vo vedľajšom dome má skladačku, nemohla by si mi ju vypožičať? Chcem na bicykli vyvenčiť Axela.“
Žanete sa čosi začalo v lenivom, príliš dobre vyspatom mozgu prevaľovať nadobúdajúc pritom určitejšie tvary. Zrazu jej svitlo. Tonka má predsa od muža zákaz jazdiť na bicykli. Spozornela a položila nevyhnutnú otázku:
„Feďka, ty si ju videla na ňom bicyklovať?“
„Uhm, teta išla skoro ráno preč. Išla som vypustiť Axela cikať.“
Mala pocit, že tichý neúnavný otáznik, ktorý sa jej potichu snažil vyvŕtať tunel z podvedomia do vedomia už dva dni, dostane odpoveď.Spokojne do seba naliala ďalší hrnček kávy s mliekom od Tonky a naplánovala si výlet do kopcov.
V podvečer, keď slnko vysielalo zo západnej časti oblohy cez dlhú dolinu šikmé lúče, opatrne zaparkovávala auto medzi kŕdľom sliepok, ktoré sa ocitli na anglickom trávniku pri chalupe. Pri krbe na štôse polien sedel Palo. Žaneta vyliezla z auta a natiahla si ramená a chrbát mierne stuhnuté po šoférovaní. Usmiala sa naňho a odomkla dvere na chalupe. Palo nič nevravel, len si sadol na to isté miesto, kde sedela nedávno Tonka. Z neutrálneho výrazu jeho tváre si nevedela odvodiť príčinu jeho prítomnosti.Zapla rádio, hrali pasodoble z Carmen. Arogancia a sexuálny tlak, muž a žena, dvaja, ktorí od seba utekajú, aby sa rýchlo opäť stretli. Ani by ju nenapadlo zvádzať Tonkinho zákonitého. Nebola ako tá v Habanere. Z chladničky vybrala fľašu fernetu ešte od minula a s otázkou v očiach ju ukázala Palovi. Pokrútil hlavou. Žaneta si urobila jedného bavoráka priamo na chladničke a vzala so sebou na verandu aj kocky ľadu.
Palo nedbanlivo vyslovil otázku, ktorá mala byť zrejme nenápadná a takisto nedbalo nenápadne sa zatváril: „Včera tu bola Tonka?“
„Áno, vykonala tu susedskú návštevu“. Vyznelo to temer ironicky, hoci nechcene.
Palo zahmkol a spýtal sa, či jej dobre funguje bojler. Potreboval zrejme čas na rozmyslenie, kým čosi vysloví. Potom sa pomrvil a spýtal sa, či sa dobre vyspala.
Prekvapene pritakala: „Skvelo. Fajn. Zrejme vďaka slivovici.“ Usmiala sa. Palo vážne pokyvkal hlavou. „Moja slivovica je tu najlepšia.“ Potom sa ešte raz pomrvil a zapichol do nej pohľad.
„Sem sa neoplatí prísť len tak osamelej žene. Tu si partnera nenájde. Všetci sme tu zadaní.“ Skúmavo si premeriaval jej tvár a zasmrkol.
Žaneta sa chápavo zatvárila.
„Prišla som sem, lebo som už mala v meste všetkého po krk. A nie som ešte vysporiadaná so starším vzťahom. Takže sa nebojte, chlapa si tu nehľadám. Chcem si oddýchnuť.“
„Moja ženská to s tým kostolom preháňa. Je tam skoro každý deň. Nerobte si z toho ťažkú hlavu. Však ja dám na ňu pozor.“ Zasmrkol a zdvihol sa. Podvihol čapicu na pozdrav a zavrel za sebou dvere na verande.
Večer sa povaľoval a nie a nie skončiť. Seriály na všetkých dvoch kanáloch. Zrazu si uvedomila, že už celý deň nemyslí na Jakuba a svoje čudné duševné bloky. Niekedy niekde sa pretrhla niť, ktorá ju spájala s časťou minulosti. Nezáležalo už temer na ničom. Nad žalúdkom cítila nádherné prázdno.
– – –
Naložili sa do auta, pozamykala a povypínala čo sa dalo, vyliala vodu z Axelovej misky do horúceho popola krbu. Veci sa zavŕšili, bola odosobnená od tohto priestoru, neviditeľné lepidlo jej duše sa odlepilo od ducha miesta. Zaujímala ju už len budúcnosť, lepšia, nezaťažená minulými zážitkami, s ktorými tu konečne zúčtovala. Feďka a Axel ju nedočkavo vyzerali z dverí auta.Naštartovala a vyšla na drevený most, ktorého klady jej toyotu aj s nákladom pravidelne nadhadzovali. Vyhodila smerovku a zahla doprava. Na úzkej ceste bola redšia premávka. Zopár cyklistov a za nimi dlhý ťahač naložený kmeňmi stromov. Zrazu si spomenula na nafukovačku, ktorú zabudla, sušila sa na múriku. Ešte pred ťahačom rýchlo zabočila na okraj cesty, bez zvodidiel a strmo sa prevažujúci dolu k potoku. Ťažkotonážny ťahač práve prešiel, za ním sa vynorila osamelá bicyklistka s červenými gumákmi na nohách.
Žaneta sa vysúkala z auta a zamierila aj s výstražným trojuholníkom pred nos auta. Keď sa skláňala, aby ho predpisovo umiestnila, zrazu pocítila úder do boku. Kým spadla do jarku, stihla zaregistrovať ako sa ktosi škaredo zarehotal. Tonka, blyslo jej hlavou. Červené gumáky a skladačka.
Cyklistka nerušene pokračovala po ľavej strane cesty a zabočila na drevený most cez riečku-neriečku. Doma skryla bicykel v sene v býčkovej maštali a so zadosťučinením si vybrala z kredenca modlitebnú knižku. Na zadnej strane si urobila v dopolovice zaplnenom riadku ďalšiu paličku.

©text a foto Ľudmila Balážová-Marešová

Pasodoble po kysucky http://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/20140725_143039-e1448153960309.jpghttp://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/20140725_143039-e1448153960309.jpgadminKULTÚRAVíkendové poviedkyLiteratúra,SlovenskoV úzkej ryhe medzi vlnitými hrebeňmi Kysuckých Beskýd sa plazí riečka Bystrica sprevádzajúca osamelú a preťaženú autocestu. Po nej točí ostošesť pedálmi cyklistka v strednom veku, v čierno-hnedých teplákoch, bez cyklistickej helmy a v červených gumákoch. S oduševneným výrazom a striehnúcim loveckým pohľadom prečesáva uzučký okraj cesty so strmým...