Moskva – Krok späť v cenách ropy je preťažením rozpočtov hlavných ropných exportných krajín na celom svete a rozšírením spektra šetrenia výdavkov v Rusku, ktorého ekonomika je pod tlakom západných sankcií a tiež výzvou Iraku, ktorý zápasí s finančnými ťažkosťami odkedy bojuje proti Islamskému štátu.

Od Moskvy po Caracas, od Rijádu po Bagdad, v Teheráne, Alžíri, Kuwait City a Lagose sa ministri financií a centrálni bankári snažia vzdorovať poklesu cien – brutto 25 % od maxima v júni – spôsobených vzrastom produkcie v USA a šetrením v mnohých rozvojových krajinách, napríklad v Číne, kde sa spomaľuje rast (HDP).

Pokles ceny je väčšinou vítaný v rozvinutých krajinách a tiež vo Washingtone. Krajiny ako Rusko , Irán a Venezuela v posledných rokoch sa snažia zmeniť svoje správanie odkedy sú pod finančným tlakom.

Rusko udržuje svoje rezervy stoviek miliárd dolárov ako vankúš proti pádu cien ropy, čo však spôsobuje pnutia.

Počas stretnutia v Moskve tento týždeň s vládnou radou pre ľudské práva prezident Putin sarkasticky odrazil požiadavku zvýšiť financovanie pripomenúc priškrtenie klesajúcimi príjmami z ropy.

„Viete, že ceny energií padli takisto hlboko ako naše iné tradičné produkty“ povedal prezident Putin. „Kvôli tomuto by sme nechceli znovu meniť rozpočet – len kvôli zmenšeniu niektorých výdavkov?“

Toto bol jasný ústup od chvastania, ktoré prezident Putin predviedol ako odpoveď na západné ekonomické sankcie kvôli Ukrajine.

V inom kontexte stúpajúceho tlaku odsúdil ruský hovorca štátom kontrolovanej ropnej spoločnosti Rosnefť Saudskú Arábiu za tajne manipulované ceny – echo konšpiračných teórií o tajnej dohode USA a Saudi proti Sovietskemu zväzu počas studenej vojny.

V poslednom týždni volala Venezuela, ktorá závisí na príjmoch z ropy na 95%, po krízovom mítingu OPEC –u kvôli nasledujúcemu cenovému kroku, čo však ostatní členovia zamietli v prospech pravidelného stretnutia v nasledujúcom mesiaci.

Cena jedného barelu ropy Brent crude v globálnom meradle bola v utorok 83,78 USD, čo je pokles zo 115 USD za barel od jeho maxima v júni.

Experti na energetickú politiku hovoria, že ceny sú blízko určitému bodu odrazu ako odpoveď normálnych trhových síl a pokračuje silný dopyt, obzvlášť vo svetovom vývoji.

A niektoré z prebytkov, ktoré sú sťahované dolu na ropnom trhu, sú výsledok zvyšujúcej sa produkcie v Iraku a Lýbii, pretože obidve krajiny sú postihnuté nestabilitou, ktorá by mohla položiť ich ropné polia na určitý čas a rozkývať ceny. Ale v blízkom čase sa pravdepodobne prejavia problémy s rozpočtami veľkých producentov ropy na rozličných úrovniach kritickosti s množstvom ekonomických, strategických a politických následkov.

Profesor Bordoff povedal, že Rusko a Irak prejavujú zvlášť ťažké podmienky, čiastočne spôsobené rozsiahlymi geopolitickými tlakmi v každom regióne. Rusko stále trápené infláciou a drastickým pádom rubľa našlo svoju spôsobilosť zarobiť peniaze aj za obmedzenia sankciami. Irak je v potenciálne už otvorenom a drahom vojenskom konflikte s Islamským štátom.

„Ak budú ceny ropy na tej úrovni ako teraz, uvidíme ruský rozpočet padať do deficitu v nasledujúcom roku. Toto sa nachádza na vrchole ekonomických výziev prejavujúcich sa od začatia sankcií a pádu kurzu meny“, povedal profesor Bordoff. „Irak mal svoje vlastné výzvy s raketovo sa zvyšujúcimi verejnými výdavkami, dlhou verejnou výplatnou listinou, dotáciami na potraviny a energiu. Ten potrebuje aj prestavať rozpadnutú armádu.“

Niektorí veľkí producenti ropy práve zakúšajú väčšie rozpočtové trápenie kvôli padajúcim cenám, hlavne Venezuela, spôsobeným ekonomickými problémami a Irán, ktorý už roky vzdoruje ekonomickým sankciám západu svojím nukleárnym programom. Nigéria preukazuje určité politické neistoty kvôli nadchádzajúcim prezidentským voľbám na začiatku budúceho roku.

Venezuela má obmedzené podmienky čo sa týka zostupu cien ropy, čo necháva menej peňazí na sociálne výdavky, vládne výdavky a poddimenzovaný import životne dôležitých tovarov. Vláda by sa mohla vrátiť k subvencovaným cenám ropy, čo by pomohlo spojencom v Južnej Afrike a Karibiku, vrátane Nikaraguy, Bolívie a Kuby. Toto je tiež otázka rozhovoru o nastupujúcich cenách benzínu, ktorý je tu najlacnejší na svete.

Žiadajúc urgentnú akciu od OPEC –u sa minister Rafael Ramírez zmienil o konšpiračných obvineniach. Vzhľadom k novému vyjadreniu vlády, žiadal Ramírez „nejakú akciu na zastavenie pádu ceny ropy, hlavne odkedy sme sa presvedčili, že to nemôže byť výsledok základného pôsobenia trhových podmienok, ale že toto je manipulácia ceny, aby sa vytvorili ekonomické problémy v krajinách produkujúcich ropu.“

Najhlavnejšia teraz sa rysujúca otázka je, či OPEC vedená Saudskou Arábiou bude chcieť znížiť produkciu a stabilizovať ceny na nasledujúcom mítingu o mesiac.

Centrálna banka práve pracuje na takzvanom stresovom scenári, takzvanom emergency scenario, ktorý počíta s náhlym prerušením či významným pádom ceny ropy v predpovedanom časovom rozpätí“, povedala Ms. Nabiullina. „No predsa, myslím, že sú nízke šance na také niečo“.

Mr. Luft, analytik z Washingtonu, povedal, že bude ťažké povedať, či Saudovia budú chcieť eventuálne silnejšie otvoriť kohútiky v úsilí zdvihnúť ceny, ako to bolo v minulosti, alebo pokračovať v stratégii zachovávania podielu na trhu, čím sa myslí udržiavať relatívne nízke ceny.

„“Od toho závisí množstvo peňazí prichádzajúcich cez dvere“, povedal. „ Oni sa nestarajú koľko barelov predajú alebo vypumpujú, ale ako veľa miliárd peňazí prejde cez ich dvere. Je to o prežití, o udržaní moci, o poistení sa, aby neskončili ako Mubarak.

Zdroj: New York Times, William Neuman contributed reporting from Caracas, Venezuela.

©preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Graf_ropa-589x460.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Graf_ropa-300x300.pngadminEkonomikaPreklad z angličtiny,RopaMoskva – Krok späť v cenách ropy je preťažením rozpočtov hlavných ropných exportných krajín na celom svete a rozšírením spektra šetrenia výdavkov v Rusku, ktorého ekonomika je pod tlakom západných sankcií a tiež výzvou Iraku, ktorý zápasí s finančnými ťažkosťami odkedy bojuje proti Islamskému štátu. Od Moskvy po Caracas, od Rijádu po Bagdad, v Teheráne,...