Prezident Barack Obama schôdzkuje s lídrami Kongresu, aby zdôraznil a pretlačil svoju záležitosť s rozvinutím vojenskej kampane proti militantom Islamského štátu v Iraku a Sýrii.

Diskutoval o svojej stratégii s vodcami oboch politických strán v Bielom dome.

Rozhovory začali pred jeho prejavom k národu v stredu 10.9.2014.

Nie je jasné, či chce prezident od Kongresu potvrdenie svojej rozvíjajúcej sa vojenskej úlohy.

Stredajšia schôdza s vodcami kongresmanov prichádza rok po zákonodarcami zablokovanom Obamovom predošlom pláne ostreľovať Sýriu raketami.

Odvtedy prevzala skupina džihádistov Islamského štátu kontrolu nad veľkým územím Iraku a Sýrie. V júni vyhlásili vytvorenie kalifátu  Islamského štátu. V poslednom týždni sťali hlavy dvom americkým novinárom na protest leteckých útokov USA na ich sily v Iraku.

Prezident Obama vylúčil možnosť pozemnej americkej operácie proti IS, ale naznačil, že by sa útoky mohli rozšíriť aj vrátane Sýrie.

„V priebehu mesiacov sme prišli na to, že sme schopní neobmedziť sa v danej chvíli na IS“ povedal v nedeľu. „Ideme systematicky ničiť ich kapacity; zmenšíme teritórium, ktoré kontrolujú a nakoniec, porazíme ich“.

Američania dúfajú, že nová vláda môže naštartovať spätné rozšírenie Iraku a ponúka odrazový mostík pre národný tlak na korene militantov Islamského štátu. To môže fungovať len tak, že komunita Sunnitov môže byť presvedčená, že je to v ich záujme.

Barack Obama a premiér Abadi súhlasia s potrebou novej vlády s ohľadom na ašpirácie a legitímny pocit krivdy irackého národa – je to jasná správa sunnitom. Ich požiadavky vrátane prepustenia väzňov, koniec s bombardovaním oblastí sunnitov a skutočná výmena síl v Bagdade.

Úloha je masívna. Spomedzi iných vecí je iracká armáda v stave chaosu a mnoho z jej súčasných bojov proti milícii šiitov posilňujúcej konflikt sektárskeho občianskeho prvku má byť ukončených, ak radikáli z IS budú izolovaní a rozdrvení bez toho, aby boli celé komunity zničené.

Kongresmani objasnili, že sa nezaujímajú o pokračujúce volania po vojenskej akcii, niektorí zákonodarcovia povedali, že nepotvrdia žiadne vzdušné útoky alebo vojenské akcie.

Republikánsky senátor Rand Paul povedal pre stránku Politico, že ak Obama nepožiada o potvrdenie, „mohlo by to vyzerať ako nedbalosť voči ústave a voči histórii našej krajiny“.

Ale iní zákonodarcovia majú veľa podmienok, aby sa nespáchala potenciálne riskantná vojenská akcia, špeciálne s ohľadom k blížiacim sa voľbám do Kongresu v novembri.

S ohľadom na prieskum verejnej mienky Washington Post-ABC News, široká väčšina americkej verejnosti sa pozerá na Islamský štát ako na vážnu hrozbu pre USA a podporuje letecké útoky na Irak a Sýriu. Okolo sto Američanov je považovaných za tých, ktorí sa spojili s militantmi a US-štátny departement chce urobiť odstrašujúce video, ktoré odradí potenciálnych regrútov do IS.

Tlačový tajomník prezidenta Obamu Josh Earnest povedal pre Politico v pondelok, že prezident dúfal, že Kongres „to kúpi“.

Medzitým Francúzsko oznámilo, že chce hostiť medzinárodnú konferenciu o Iraku 15. septembra 2014 a prezident F. Hollande ho chce navštíviť na konci tohto týždňa.

V pondelok USA privítali vytvorenie novej vlády v Iraku ako veľký medzník a rozhodujúci krok k porazeniu militantov.

Štátny tajomník John Kerry povedal, že kabinet premiéra Haidera al-Abádiho by mal potenciál zjednotiť všetky iracké rozdelené komunity.

Posty budú rozdelené medzi väčšinu arabských šiítov, arabských sunnitov a Kurdov.

USA otestovali jednotu vlády v otázke zvýšenej vojenskej prítomnosti.

John Kerry cestuje do Saudskej Arábie a Jordánska tento týždeň ako súčasť úsilia vybudovať koalíciu proti Islamskému štátu.

Zdroj: BBC News

©preklad redakcia

©foto: BBC News

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/stíhačka-US-e1410299236465.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/stíhačka-US-300x300.jpgadminPolitikaislam,USAPrezident Barack Obama schôdzkuje s lídrami Kongresu, aby zdôraznil a pretlačil svoju záležitosť s rozvinutím vojenskej kampane proti militantom Islamského štátu v Iraku a Sýrii. Diskutoval o svojej stratégii s vodcami oboch politických strán v Bielom dome. Rozhovory začali pred jeho prejavom k národu v stredu 10.9.2014. Nie je jasné, či chce prezident od Kongresu potvrdenie svojej rozvíjajúcej sa vojenskej úlohy. Stredajšia...