Máme to už tesne za našimi hranicami. Dojem z toho je nedobrý. Ukrajina sa nedokázala pretransformovať ekonomicky pokojnou cestou. Následok toho bolo infiltrovanie štátu rôznymi žoldniermi, ktorí sa dávajú najímať, aby sa zaslúžili o rozpad starého „zlého“ štátu na „dobrý“ – neviemaký, či už sú na strane Ruska alebo “nového poriadku“. Ukrajina začala platiť za svoju slabosť, za neskorú reakciu politikov na nebezpečenstvá, za neschopnú diplomaciu a politiku, ktorá ignorovala postoje štátov, čo sa chovajú ako dva mlynské kamene melúce slabé ukrajinské zrno. Mier sa im preto nepodarilo zachrániť, no možno ani nechceli, lebo povaha Ukrajincov je onakvejšia ako slovenských občanov.
Ukrajinskú krízu vnímam ako čosi, čo sa už len opakuje. Postup rozdrobovania pomocou chaosu, premyslenej sabotáže vnútorných štruktúr, je totiž len kópiou toho, čo sa udialo v severoafrických islamských štátoch, v Iraku a Afganistane a čo sa v Sýrii zatiaľ darí len pomaly.
Ak sa nezastaví putinovské Rusko v dobýjaní územia, na ktoré si robí historický nárok, Ukrajinu čaká poľutovaniahodný rozklad. Vyčerpaná finančne, ľudským potenciálom a slabosťou v medzinárodnej politike bude ešte dlho vojnovým územím. Zabudlo sa, že na Ukrajine vyrába energiu viacero atómových elektrární, že cez ňu sa plazia tísícky kilometrov rúr, privádzajúcich pre Európu energiu, a hlavne, zabudlo sa celkom na ľudí, ktorí v nej žijú.
Nestačí sa len postarať o iného dodávateľa plynu a ropy, treba zastaviť ekonomický chaos, na ktorý budeme doplácať aj my na Slovensku, no nielen to. Nemecký štát má tiež svoje silné ohnivko v reťazi medzinárodného obchodu s Ukrajinou a Ruskom. Straty už sú vyčísľované, doplácajú nielen Ukrajinci a Rusi. Dopláca Európska únia ako celok, stovky západných firiem doteraz nerušene podnikajúcich v Rusku a Ukrajine. Kde sa tu zabudol rozum?
©text PressburgStyle

adminVýchodná EurópaKomentáre,UkrajinaMáme to už tesne za našimi hranicami. Dojem z toho je nedobrý. Ukrajina sa nedokázala pretransformovať ekonomicky pokojnou cestou. Následok toho bolo infiltrovanie štátu rôznymi žoldniermi, ktorí sa dávajú najímať, aby sa zaslúžili o rozpad starého „zlého“ štátu na „dobrý“ – neviemaký, či už sú na strane Ruska alebo...