Ambície firmy „Exxon Mobil“ v Rusku sa javia byť prerušené prinajmenšom do vyriešenia ukrajinskej krízy.

Ako časť najnovšieho okruhu sankcií proti Rusku sa vláda USA snaží v rámci projektu Exxonu v Arktickom oceáne nariadiť americkým spoločnostiam prerušiť exporty pre ruský ropný priemysel do 14 dní.

USA a Európa zakázali transfery technológií, ktoré pomáhali v tvorbe projektov hlbokovodnej ťažby arktických príbrežných a suchozemských kamenných bridlíc počas leta, ale zákaz nezastavuje začatie vrtných prác v Karskom mori s prístrojmi už dopravenými. Nové nariadenia uplatnené v piatok 12. 9. boli určené na uzavretie tých bielych miest v opatreniach, ktoré zakazovali export tovarov a služieb.

Exxon uviedol, že jeho právnici študovali sankcie. „Pozreli sme sa čo bolo dané dnes“ od EÚ a USA a vymedzili sme ako nás to postihne“, povedal Alan Jeffers, hovorca Exxonu.

Zástupcovia vlády, ktorí hovorili o podmienkach anonymity diskusií o dopade sankcií na jednotlivé spoločnosti, povedali, že zistili, že právnici Exxon Mobilu možno uvidia kreatívne spôsoby obísť sankcie. Ale povedali, že úmyslom vlády bolo zrušiť operácie firiem v Karskom mori.

exxonzmluva
Igor Sečin z Rosnefti a Stephen Greenlee z Exxonu podpisujú zmluvu o ťažbe bridlíc v Karskom mori. V strede V. V. Putin. Foto Sergej Kapurkin/Reuters

Sankcie ublížia ziskom Exxonu na roky dopredu. Exxon, ktorý pracuje s ruským energetickým gigantom Rosneft, práve naštartoval ťažobné vrty v Arktíde a možno dekádu pred projektom začal produkovať ropu vo významných množstvách.

Ale sankcie, hlavne tie z posledného času, by mohli poškodiť vzťahy Exxonu s Ruskom, brzdiac stratégiu rastu spoločnosti. Projekt v Karskom mori v Arktickom oceáne je ústredným cieľom úsilia Exxonu získavať nové zásoby a nahradzovať stratené produkcie v starších ropných poliach v krajinách ako Venezuela, ktorá sa stala nepriateľskou voči západným ropným spoločnostiam.

Západné vlády práve postupne zvýšili tlak na prezidenta Vladimira V. Putina v úsilí zastaviť jeho podporu separatistom na Ukrajine. Predĺžená kríza a sankcie proti finančníctvu, obrane a energii, takisto aj individuálne, ťažko doľahli na ruskú ekonomiku. Ale zisky energetického priemyslu prejavujú niekoľko známok spomalenia. Západné energetické giganty však podnikajú tak široko ako obvykle.

Pokračovanie zajtra

Zdroj: NY Times

©preklad redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/PutinIyvestija-e1409305414334.jpeghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/PutinIyvestija-300x300.jpegadminPolitikaRopa,Rusko,USAAmbície firmy „Exxon Mobil“ v Rusku sa javia byť prerušené prinajmenšom do vyriešenia ukrajinskej krízy. Ako časť najnovšieho okruhu sankcií proti Rusku sa vláda USA snaží v rámci projektu Exxonu v Arktickom oceáne nariadiť americkým spoločnostiam prerušiť exporty pre ruský ropný priemysel do 14 dní. USA a Európa zakázali transfery technológií, ktoré pomáhali v tvorbe projektov...