Želáte si investovať do vína zakúpením pekných fliaš, aby ste diverzifikovali vaše investície v skladoch? Prečo nie, za podmienky rešpektovania určitých pravidiel.

Medzi januárom 2007 a aprílom 2013 sa kotácia veľkých značiek zvýšila o viac ako 75% zatiaľčo CAC 40 padol o 33% (podľa iDealwine, stránka špecializovaná na vína). Takže tento druh biznisu je ziskový. Ale pri investovaní do vína treba rešpektovať určité pravidlá.

  1. Nie ste amatér? Dávajte si pozor

Neviete nič o umení? Nepozdáva sa vám myšlienka investovať do súčasného umenia! Je to presne to isté zdôvodnenie, ktoré treba použiť v prípade značkových vín. Pretože všetky vína nemajú rovnakú hodnotu a ešte menej tie miléniové. A ako v umení, treba sa držať aktuálnych postupov. Čínsky trh, napríklad, prepadol vášni okolo roku 2000 pre Lafite Rothschild. Toto trvalo až do bodu, keď kotácia vína stúpala až do roku 2010. Ale odvtedy chuť zoslabla a ceny tiež!

  1. Aké vína kupovať?

Vína nazývané špekulatívne nie sú početné. V Bordeaux sa jedná hlavne o “premiers crus classes” Médocu a jeho ekvivalentov z pravého brehu (Petrus, Ausone, Cheval Blanc, Pavie a Angélus), taktiež iné odrody zaradené ako obzvlášť vyhľadávané (Cos d´Estournel, Lynch bges, Pontet canet, Ducru Beaucaillou napríklad). V Burgundsku treba zohľadniť najprestížnejšie oblasti – Romanée-Conti, Leflavaive, Roumier, Coche-Dury… Vína z iných regiónov sú okrem zriedkavých výnimiek oveľa menej špekulatívne – ziskové.

  1. Poznať dobré zdroje zásobovania

Veľké vína z Bordeaux, miléniové, sa môžu kupovať najnovšie priamo cez sprostredkovateľov. Ale pozor, bordeauxské zámky silno zvýšili svoje ceny v priebehu posledných rokov, dáva do pozornosti spoluzakladateľka iDealwine Angélique de Lencquesaing. Perspektíva ziskov je pri týchto vínach oveľa slabšia. Lepšie pôjdu vína z rokov 2005, 2000, 1996 alebo 1990. Dnes sa lepšie predávajú a môžu sa ešte citlivo valorizovať. Tieto miléniové sú často k dispozícii vo výpredajoch. Pre burgundské víno je kráľovskou cestou kúpiť ich priamo v ich oblastiach. Ale vína s veľkým menom si kupujú len určití klienti. Treba sa obrátiť na výpredaje alebo špecializovaných kavistov – majiteľov pivníc.

  1. Pozor na kvalitu a množstvo

Fľašky sa vracajú oveľa lepšie tie, ktoré sú v bezchybnom stave. Keď kupujete staré miléniové, overte, či je hladina vína korektná. To hlavne pre víno z roku 1990, víno musí dosahovať hrdlo fľaše. Vína ukladajte do chladnej pivnice, bez výkyvov teploty a dostatočne vlhkej.

5.  Buďte opatrný pred predajom

Jedenkrát kúpené fľašky ak boli dobre vyberané, sa časom zhodnocujú. Keď usúdite, že majú dostatočnú hodnotu, budete ich môcť znovu predať. Najlepší prostriedok zostáva urobiť to cez výpredaje (vo Francúzsku). Nasledujú testy vína, ktoré vo Francúzsku stoja medzi 15-20% z celkových výdavkov. Zisk bude zdanený. V konečnom dôsledku, strávite s tým väčšinu času, pretože predaje vín neprekračujúce 5000€ nepodliehajú zdaneniu (vo Francúzsku).
zdroj:Le Figaro, foto:wikipédia                                                            Súvisiaci článok: Bojíte sa hrať na burze? Investujte do vína.

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/VINO-306x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/VINO-300x300.jpgadminEkonomikaFrancúzsko,Investičné rady,VínoŽeláte si investovať do vína zakúpením pekných fliaš, aby ste diverzifikovali vaše investície v skladoch? Prečo nie, za podmienky rešpektovania určitých pravidiel. Medzi januárom 2007 a aprílom 2013 sa kotácia veľkých značiek zvýšila o viac ako 75% zatiaľčo CAC 40 padol o 33% (podľa iDealwine, stránka špecializovaná na vína). Takže tento druh biznisu...