Vystúpila z električky do tlačenice na úzkom ostrovčeku, pretisla sa zástupom a prebehla na červenú. Mala nutkanie zhodiť z pliec a hlavy ťarchu čo bola ako obrovský kamenný klobúk, predstavovala si ho ako tie na sochách Moai na Veľkonočných ostrovoch. Nešlo to. Gniavená hnusnou náladou vrazila do haly nákupného centra a spakruky si kúpila noviny, ktoré boli hneď na kraji, od vyumývaného ale neoholeného chlapíka v zánovnej bunde a predpotopných teniskách. Vybrala si jeho a nie kiosk známej distribučnej siete. Stotožňovala sa už od rána so všetkými outsidermi.

Bol tam bengál, prepočula prvý piskot mobilu. Na displeji sa objavilo číslo bývalého. Vypla to a napchala do kapsy až na dno. Na pohyblivých schodoch sa oprela o bočnicu a prebrowsovala roztiahnuté noviny. Na polovici strany sa tam ceril Oslnivý Úsmev Kate Middletonovej.

Telo hodila do chatrného bambusového kresielka a vypýtala si kávu. Myseľ sa jej zabrzdila.  Únava po intenzívnej práci nad daňovými priznaniami  jej premyla mozog tak, že odmietal makať.

Na lesklých dlaždičkách pred bufetom levitoval chlapík navlečený v pastelových brokátových handrách orientálneho čarodejníka. Oproti bol fotolab, kde minule prežila šok z civilizačného skoku. Strčila tam USB-kľúč do automatu a vypľulo jej to presný počet fotiek. Kontinuita času sa akosi zrýchlila a pomiatla. Do toho ten oslnivý úsmev, ktorý jej pripomenul iný, pred pár dňami v saune.

Vtedy  z nedbajstva podľahla hlúpemu nápadu saunovej kamarátky Mariky a vliezla do tej lacnejšej, špinavšej a mixovanej. Dlaždice klzké od špiny a žiadna estetika, ani tá umelokvetná. Podozrivo si premerala akože čistú plachtu s dierami. Kamarátka povedala, že tam ďalej je to už oukej, aby vydržala.

Zamotaná do dier v plachte, ktoré ktosi umiestnil tesne pod zadok a na jeho ľavú časť, vošla do horúčavy. Hneď pri dverách ju oslnil úsmev zlatých zubov potetovaného ruského kamionistu. Rozvaľoval sa nahý na druhom schode a otvorene si ich premeriaval. Preto si handru nezhodila, len si našla miesto poriadne ďaleko od neho. Neustále ceril blýskavé zubále a rozťahoval nohy. Všimla si, že má na slabinách podkožné pologuľovité útvary. Bŕr.

Marika si lebedila. Zrejme tu bola zvyknutá. Bolo to lacné a neotravoval personál s ponukami na kozmetiku a masáže. Lebo žiadne neboli. Dala sa do reči s Rusom. Vysvetlil jej, že šoféroval  sám až z Ruska a potrebuje niekde prespať. Zavrtela sa a pozvala ho na kávu. Rus zavesil pohľad na Anetu a povedal Marike, že by chcel radšej tú druhú. Keď nereagovala, Rus si myslel, že chce vyjednávať, preto prihodil bonus. Zaplatí hotel pre nich dvoch. Anete sa zdvihol žalúdok a začala v duchu zúriť. Sama na seba. Vychytila sa a vybehla von.

O tri minúty platila pri presklenej prepážke za päťminútové saunovanie cenu dvojhodinovky. Pri vchode sa pozrela na seba v skle fasády, v chladnom vzduchu si pričesala vlhké vlasy a skontrolovala svoje plaché ja pod hviezdnym úsmevom. Vlastne, všetky úsmevy toho dňa boli také. Aj majiteľa sauny, ktorý im s utajenou dávkou neistoty vydával kľúče od skriniek. Agresívne a zároveň neisté.

A teraz, chlipkala espresso z arabiky a čumela na predstavenie levitátora. Spomenula si aj na to, ako jej kroky na zľadovatenom hrboľatom chodníku vtedy vydávaly chrapčavé zvuky. Opätkami čižmičiek drvila s rozkošou poľadovicu, musela sa nejako ventilovať. Skopla cencúľ z podvozka svojej mokrej kraksne a chystala sa nastúpiť. Vtom sa k nej došmýkala Marika. Z vlasov sa jej parilo, nestihla sa vyfénovať. Aneta na ňu prekvapene zdvihla obočie: „Ty si nešla s ním?“

„Nie, len som ti chcela ukázať , kde sa dajú nájsť voľní chlapi. Odvezieš ma domov?“

Aneta rozrušene vopchala kľúč do zámky, auto zbesilo zablikalo všetkými kontrolkami a spustil sa netrebne alarm.

„V poľadovici do Karlovky obvykle nechodím cez Petržalku, ale čo už. Aspoň sa mi bude na tomto ľade lepšie točiť volantom.“

Marika zahodila svoj poloprefíkaný úškrn s hviezdnym chrupom a bojovne vystrčenou bradou. Objavil sa jej na tvári plachý zákmit a kútiky úst sa jej stočili naopak.

Mrazivé údolie neistých úsmevov, jediná atrakcia týchto dní, preletelo jej hlavou.

©Ľudmila Balážová-Marešová

prezentačný obrázok: Wikimedia Commons

 

 

 

Niečo o úsmevoch /poviedka/http://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/08/Ahu_Ko_te_RikuMoai-e1472241918750.jpghttp://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/08/Ahu_Ko_te_RikuMoai-e1472241918750.jpgadminKULTÚRAVíkendové poviedkyVystúpila z električky do tlačenice na úzkom ostrovčeku, pretisla sa zástupom a prebehla na červenú. Mala nutkanie zhodiť z pliec a hlavy ťarchu čo bola ako obrovský kamenný klobúk, predstavovala si ho ako tie na sochách Moai na Veľkonočných ostrovoch. Nešlo to. Gniavená hnusnou náladou vrazila do haly nákupného centra a spakruky si kúpila...