28 členských štátov EÚ sa dohodlo v pondelok 11. septembra na zosilnených ekonomických sankciách proti Rusku, ktoré vstúpia do platnosti v piatok. Predseda Európskej rady Herman van Rompuy musel vysvetľovať toto rozhodnutie mienené ako nátlak na Moskvu v rozhorčení nad začiatkom rozpínania (Ruska) na východe Ukrajiny.

Tieto rozmery protiopatrení boli prijaté formálne v pondelok večer tento týždeň, ale štáty váhali, v ktorý moment prichádzajú do úvahy. Musia menovite zúžiť prístup veľkých ropných firiem Rosneft a Transneft a ropnej vetvy Gazpromu na kapitálové trhy. Ako ciele sankcií prichádza do úvahy niekoľko desiatok mien zo stovky ruských osobností a proruských ukrajinských subjektov, zmrazenie majetku a zákaz vstupných víz.

Rusko bezprostredne reagovalo na túto dohodu oznámiac, že tiež pripravilo nové sankcie: „Dúfam, že dobrý úmysel získa prevahu a že nebudeme prinútení prijať tieto opatrenia“, vyhlásil jeden poradca Kremľa. V hľadáčiku Moskvy figuruje menovite dovoz automobilov, hlavne ojazdených, tiež výrobky ľahkého priemyslu už vyrobené v Rusku (zahraničnými firmami).

Kyjev vyhodnocuje teritoriálne zisky separatistov

Hlavy štátu a vlády Ukrajiny sa rozhodli zväčšiť nátlak na Rusko 30.augusta 2014 po eskalácii na východe Ukrajiny vstupom ruských síl. Odvtedy bola dohoda o prímerí medzi Kyjevom a separatistami všeobecne rešpektovaná, podľa Ukrajiny.
Ukrajinská vláda uznala po prvýkrát, že proruskí rebeli rozšírili svoju kontrolu východnej hranice s Ruskom až po Azovské more.
Na východe Ukrajiny „je ešte stále okolo 1000 ruských vojakov s množstvom dôležitej techniky“ a 20 000 ďalších je pozdĺž hranice medzi krajinami, vyhlásil zdroj v NATO.
V stredu povedal ukrajinský prezident Petro Porošenko, že 70% ruských síl sa “ z ukrajinského územia stiahlo“.
Zdroj: Le Monde

©foto>Anatolij Stepanov/Le Monde
©preklad redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/tank-separatistov-v-oblasti-Luhanska-10.9.2014-anatolij-stepanov-e1410448665310.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/tank-separatistov-v-oblasti-Luhanska-10.9.2014-anatolij-stepanov-300x267.jpgadminPolitikaEÚ,Rusko,Ukrajina28 členských štátov EÚ sa dohodlo v pondelok 11. septembra na zosilnených ekonomických sankciách proti Rusku, ktoré vstúpia do platnosti v piatok. Predseda Európskej rady Herman van Rompuy musel vysvetľovať toto rozhodnutie mienené ako nátlak na Moskvu v rozhorčení nad začiatkom rozpínania (Ruska) na východe Ukrajiny. Tieto rozmery protiopatrení boli...