Kongres USA opäť pritvrdil sankcie

Kongres USA prijal zákon umožňujúci nové sankcie proti Rusku a posielanie zbraní Ukrajine. Zákon prijali vo štvrtok jednomyseľne Senátom a Komorou reprezentantov z technických dôvodov. Text bol v Senáte opravený, keď zmenil slovo “ jednomyseľne” na slovo “konsenzus”. Ale text bol pozmenený in extremis a viacej nespomína Ukrajinu, Moldavsko a Gruzínsko ako “strategických spojencov NATO” čo je opak prvej verzie.

Zákon prikazuje americkému prezidentovi, aby uplatňoval sankcie proti entitám v oblasti ruskej obrany (vyrábajúcim alebo obchodujúcim so zbraňami), posielal prostriedky obrany do Sýrie, Ukrajiny, Gruzínska alebo Moldavska a zúčastňoval sa tiež, podľa poslancov, na nestabilite v týchto krajinách. Verejná spoločnosť Rosoboronexport je uvedená menovite.

V sektore energetiky zákon povrdzuje sankcie menovite proti Gazpromu v prípade, keď by obmedzil dodávky plynu do Ukrajiny alebo členom NATO.

Paleta možných sankcií zahŕňa zákaz vydania víz a hlavne vylúčenie finančného amerického systému pre všetky zahraničné entity majúce transakcie s vízovými entitami.

Zákon poveruje rovnako Washington posilniť vojenskú pomoc Ukrajine, menovite formou posielania protitankovej munície a inej munície, dronov pre dohľad, komunikačných zariadení.

Americká armáda pošle v súčasnosti tri antimínometné radary určené na zistenie a lokalizovanie pozícií na Ukrajine, čo je veľmi žiadaný materiál pre boj proti proti proruskej vzbure na východe krajiny. Celkovo musí byť poslaných 20. No momentálne Barack Obama odmieta poslať zbrane a muníciu na Ukrajinu preferujúc dodávky “nie smrteľné”, ako sú radary, okuliare pre nočné videnie alebo ochranné vesty.

Zdroj: Les Echos, foto: White House

Preklad_ redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/BarackObama.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/BarackObama.jpgadminPolitikaPreklad z francúzštiny,Rusko,Ukrajina,USAKongres USA opäť pritvrdil sankcie Kongres USA prijal zákon umožňujúci nové sankcie proti Rusku a posielanie zbraní Ukrajine. Zákon prijali vo štvrtok jednomyseľne Senátom a Komorou reprezentantov z technických dôvodov. Text bol v Senáte opravený, keď zmenil slovo “ jednomyseľne” na slovo “konsenzus”. Ale text bol pozmenený in extremis a...