Julian Assange dal intervjú pre Vogue.com na tému jeho vydanej knihy „When Google Met WikiLeaks“, ktorá pojednáva o jeho stretnutí s dôležitými a mocnými osobnosťami z Google v roku 2011. Títo bohatí a vplyvní ľudia, ktorí urobili počas svojho života štart kariéry z nuly na miliardárov s dosahom svojej osobnej moci na celú zemeguľu, sa dostavili na schôdzku s Assangeom, čo je zrejme to najdôležitejšie, čo chce tento nútený hosť ekvádorskej ambasády zdôrazniť. V jeho postavení, keď má proti sebe určitú partiu, ktorá hrá zápasy o svetovú nadvládu, je vhodné ukázať, že aj on má silných kamarátov.

Toto však nie je tak prvoplánové, lebo Assange využil možnosť publikovať vo Vogue svoje názory aj na iné javy, ktoré sú zrejme v jeho zajatí preňho výrazne najdôležitejšie a zamýšľa sa nad nimi. A to je virtuálna realita, v ktorej hlavne žije a pracuje, a jej vplyv na reálne životy ľudí.

V rôznych otázkach redakcie Vogue možno vysledovať hlavnú niť, ktorou je jeho pocit zo sveta výrazne smerujúci do dystopického modelu. Spomína Orwella a iné antiutopické myšlienky. Jeho názor na to, ako sa atomizuje spoločnosť reálnych ľudí odkedy sa matrix dostal do obývačiek a postelí skoro každého na Západe, je chápaný z nadhľadu a akéhosi všesvetového vnímania charakteru občianskych spoločenstiev, ktoré vplyvom virtuality strácajú kompaktnosť a tým aj sociálne ciele, ktoré dovtedy napĺňali. Preto si myslí, že treba zakladať nový druh medzinárodných združení, ktoré budú schopné odpovedať na výzvy a sociálne hrozby. Ak sa toto neudeje, budú musieť opustiť priestor a prenechať ho multinárodným firmám. Jeho názory na rozvoj technológií, hlavne komunikačných, sú také, že tieto majú dominantný vplyv na rozvoj alebo degradáciu sociálnych skupín.

© text Ľudmila Balážová-Marešová

**

Julian Assange . Záber z 18. augusta 2014. Autor: Cancillería del Ecuador - wikipedia.en
Julian Assange . Záber z 18. augusta 2014. Autor: Cancillería del Ecuador – wikipedia.en

Julian Assange, 43-ročný zakladateľ a šéfredaktor WikiLeaks žije na Ekvádorskej ambasáde v Londýne od júna 2012. Obýva jednu izbu v budove, ktorá má dvesto štvorcových stôp priestoru pre život a prácu. Vyhýba sa používať e-maily a snaží sa komunikovať s personálom len osobne. „Správam sa teraz ako Usama bin Ladin“, píše vo svojej práve publikovanej knihe (alebo knihách) s názvom „When Google Met WikiLeaks“.

 

Kniha – kronika zaznamenáva poobedie v roku 2011, keď ho navštívili štyria jednotlivci: Eric Schmidt – výkonný riaditeľ Google, Jared Cohen – riaditeľ pre projekty Google, Lisa Shields – zástupkyňa predsedu Rady pre zahraničné vzťahy a Scott Malcomson – riaditeľ pre komunikáciu v International Crisis Group. Schôdzka sa udiala v júni v tom roku, keď Assange, ktorý sa sám dostavil na britskú políciu potom, ako sa zaručil švédskej vláde kvôli „podozreniu zo znásilnenia, sexuálneho týrania a nezákonného nátlaku“ voči jeho osobe, bol čakateľom na vypočúvanie.

 

Žil medzi domácim väzením na vidieku v okolí Norfolku v dome Vaughana Smitha, priateľa a spojenca, mal prikázané nosiť náramok na členku a každý deň sa prejsť 20 minút k najbližšej policajnej stanici.

 

Ekvádor mu zaručil azyl, ale USA nechcelo povoliť Assangeovi, ktorý je Austrálčan, odísť do Južnej Ameriky. Agentúry USA zaviedli vyšetrovanie WikiLeaks v súvislosti s 251 000 uniknutými telegramami a dokumentami zo základne v Guantánamo Bay. Ako očakával, britská vláda oznámila, že vraj minula 6 mil. libier na stráženie ambasády. Za posledných niekoľko rokov života v domácom väzení v rôznych budovách hostil Assange slávnych a mocných hostí, od súkromných advokátov po zabávačov ako M.I.A., ktorého pieseň „The Message“ citoval Assange v epigrame svojej knihy.

©preklad z Vogue.com – časť článku

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Julian_Assange_August_20141-327x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Julian_Assange_August_20141-300x300.jpgadminPolitikaAféry,WikiLeaksJulian Assange dal intervjú pre Vogue.com na tému jeho vydanej knihy „When Google Met WikiLeaks“, ktorá pojednáva o jeho stretnutí s dôležitými a mocnými osobnosťami z Google v roku 2011. Títo bohatí a vplyvní ľudia, ktorí urobili počas svojho života štart kariéry z nuly na miliardárov s dosahom svojej osobnej moci na celú zemeguľu, sa dostavili na...