Extrémistickí sunnitskí moslimovia z Mosulu vymysleli nový obchodný projekt. Poskytuje im finančné zdroje, ktoré im zrejme začali chýbať. Je to podnikanie s realitami, ktoré má svoje zvláštnosti. Islamský štát skonfiškoval majetky všetkých tých, ktorí utiekli alebo sú považovaní za nepriateľov. Miestni ľudia hovoria, že ich plán je dať tieto nehnuteľnosti do aukcie a zarobiť tak peniaze.

Potom, ako džihádisti prevzali kontrolu nad mestom Mosul na začiatku júna tohto roku, IS mal zrazu nové získané majetky. Boli to hlavne „zdedené“ domy, priemyselné budovy a poľnohospodárska pôda v okolí provincie Ninawa, ktorú dostali pod kontrolu.

Všetky tieto nehnuteľnosti sú považované za majetok pod kontrolou ISIS tzv. Peňažného systému alebo Bayt al-Mal. Historicky to bol druh verejného fondu, ktorý mal pomáhať platiť sociálny rozvoj v muslimskom kráľovstve.

Na území Mosulu ISIS zoskupila dôchodky a dane do ich vlastnej verzie historického fondu len pre nadriadené autority v oblasti Mosulu. Ak sa uváži, že v Mosule je asi 5000 firiem, je to veľký obchodný zisk. ISIS tiež zozbierala renty z iných štvrtí Mosulu vrátane priemyselných projektov a objetkov turistického ruchu v zelených častiach mesta.

Väčšina tohto majetku patrila miestnym, od ktorých ISIS skonfiškovala hlavne reality. Do toho patria aj domy miestnych kresťanov. Obchody a iné obchodné a priemyselné vlastníctvo patriace kresťanom bolo tiež zabrané džihádistami.

Cieľom tohoto vyvlastňovania sa stali primárne členovia irackej armády a polície, irackej vlády, politici, sudcovia a verejní prokurátori. Aktuálne sa rozhodla ISIS vyvlastniť majetky niektorých špeciálnych profesií, okrem iného aj lekárov. Je nepochybné, že ISIS riadne zbohatla.

No jej prioritou je obchod s ropou a ropnými derivátmi na čiernom trhu v ropnej oblasti Mosul.

Anonymné zdroje z Mosulu uviedli, že extrémisti teraz plánujú výpredaj zhabaných majetkov. Reálne, ten istý zdroj v meste povedal, že členovia ISIS spísali zoznam všetkého majetku a porovnávajú ho s verejnými záznamami.

Al-Bagdádiho bojovníci však zachovali majetky sunnitov, ktoré sú v okolí mešíť a mešity samotné neporušené. Postihnutí boli v prvom rade šiiti.

Zdroj: Your Middle Est

©text redakcia SVP

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Al-baghdadi.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Al-baghdadi.jpgadminPolitikaStredný východExtrémistickí sunnitskí moslimovia z Mosulu vymysleli nový obchodný projekt. Poskytuje im finančné zdroje, ktoré im zrejme začali chýbať. Je to podnikanie s realitami, ktoré má svoje zvláštnosti. Islamský štát skonfiškoval majetky všetkých tých, ktorí utiekli alebo sú považovaní za nepriateľov. Miestni ľudia hovoria, že ich plán je dať tieto nehnuteľnosti do...