Duch Vianoc sa zobudil a začína sa potmehúdsky plížiť priamo do našich obývačiek a my začíname rozmýšľať, čo si tento rok položíme do tanierov a ku nim do pohárov. V súčasnosti to nie je taký krutý hlavolam, lebo lepšie vína z celého sveta sa už nachádzajú v regáloch štandardných predajných reťazcov.

Preto si trúfnem sprostredkovať výber francúzskej proveniencie, viac špeciálny ako inokedy, ktorý siaha tak ako po drahých fľaškách rádovo v trojmiestnych číslach, tak aj v tých dvojmiestnych. Na vianočný stôl však netreba vyberať víno podľa ceny, aj lacné vína môžu mať skvelý tradičný buket.

Dôležitejšie je dobre zladiť jedlo s vínom do lahodnej kombinácie. Preto, hor sa do vyberania, veď je to aj príležitosť zainvestovať si… najaktuálnejšie oceňovaná verzia šampanského je zo 100% odrody pinot noir, no môže to byť aj assambláž (zmes) s pinot meunier. Možno vám tento výpočet desiatich šampanských pomôže, keď budete blúdiť pomedzi regále s množstvom fľašiek.

Tu je desať nápadov na zaujímavé šampanské.

  1. Thiénot Cuvée Garance 2007

Aby sme boli presnejší, Alain Thiénot, ktorý vytvoril toto cuvée ako dedičstvo pre svoju dcéru Garance, to určil ako 100% pinot noir biele z červeného. Červené preto, lebo Garance je meno byliny, ktorej korene dodávajú červené farbivo a stala sa ženským menom. Jedná sa o biele z čierneho v pozlátenom šate, ktorého ročník 2007, plný a bohato aromatický, svedčí o majstrovstve pivničného majstra Laurenta Fédoua. Základný element je kvalita, pretože hroznové bobule uzreli svetlo dňa v Aÿ, Mailly a Avenay-Val-d’Or , kde dom vlastní vinice. Uvádza sa orientačná cena 80 € za fľašku.

  1. – Lenoble Premier Cru 2009

Vyrobené v dome Lenoble de Damery. Toto konkrétne je biele z čiernych, ktorý je zároveň z jedinej úrody, jediného ročníka a jedinej odrody. Pinot noir pochádza z obce Bisseuil, kde je premier cru d’Epernay. Ročníkové víno 2009, silné a vínové, nasleduje silný ročník 2006. Tento typ vína potrebuje zvláštnu starostlivosť. Hlavne vo výbere dobrého roka. Jeho cena je opäť dvojciferná – 45€.

  1. – Drappier Brut Nature

V dome d’Urville sú vždy diskrétni voči svojim klientom, ale je treba prezradiť, že: v roku 1965 si presne toto víno vybral generál de Gaulle na rodinný stôl v la Boisserie. Pozostáva zo 100% z pinot noir. Michel Drappier ho v roku 1979 stvoril ako cuvée brut nature zéro dosáž. Je z vinice vysadenej na 70% pinot noir. V roku 1990 bolo vytvorené cuvée kolekcia Charles de Gaulle, v ktorej reprezentoval pinot noir 80%. Táto fľaška s veľkým menom stojí asi 32 €.

  1. Pannier Louis Eugène 2009

Je to cuvée, ktoré je vytvorené na počesť zakladateľa značky Panier (1899) odkúpenej pred 40 rokmi skupinou výrobcov. Originalita tohto cuvée spočíva v kombinácii 97% rôznych pinot noir zo štyroch veľkých oblastí – Mailly, Verzy, Verzenay a Ambonnay, a z 3% pinot meunier zo starého vinohradu. Víno má silu, okrúhlosť a chuť dužiny. Jeho cena je opäť relatívne nízka: 31€

  1. Canard-Duchêne Charles VII

Veľké cuvée Karola VII. Má svoju tradíciu v roku 1429, kedy sa udialo na podnet Johanky z Arku korunovanie tohto kráľa v Remeši. Víno je cuvée zo štyroch vín bez ročníkov, čo je aj prípad konkrétneho vína – bieleho z čiernych – vytvorené v roku 1999. Asambláž vín sa robí z pinot noir z Montagne de Reims spojená s 20 % pinot meunier. Šampanské z viacerých ročníkov, medzi ktorými sú vína z rezervy značky v 20% podielu. Sila, intenzita a dospelosť sa spája s arómami nakladaného ovocia. Toto cuvée stojí 45€, čo je už celkom dosť a preto je treba očakávať a zodpovedajúci buket.

  1. Jacquinot Brut

Dom Jacquinot bol založený v roku 1947 a je stále riadený členmi tejto rodiny, ktorá disponuje celkovou výmerou 17 ha kultúry viniča. Bobule z tohto vinohradu sa zúčastňujú na tvorbe vína, ktoré je na 100% pinot noir. Žiadne rezervné vína sa v tomto cuvée nenachádzajú. Najaktuálnejšie cuvée tejto značky je zložené z vín pochádzajúcich z úrody v 2011 v auguste. Ružová etiketa je klamlivá, skrýva totiž stolové šampanské spôsobilé konfrontovať sa s ostatnými druhmi šampanského. Cena 22 € je zatiaľ najnižšia z uvedených.

  1. Cattier Brut

Dom Cattier sídliaci v Chigny-les-Roses urobil výber pre asambláž tohto cuvée nasledovne: pinot noir 70% a zvyšok pinot meunier z bobulí blanc de noirs. Ak toto víno stráca niečo zo sily a vínovosti, získava zase bezpochyby na diverzite a stálosti aróm – suché alebo zavárané ovocie, dula, hruška. Cuvée sa plní do fliaš farby tmavého duba a jej etiketa je striebristo dizajnovaná. Jedna fľaša je v solídnej cene 40€.

  1. Bollinger Vieilles Vignes Françaises

3 702 očíslovaných fliaš ročníku 2005 naplnených tajomným cuvée, pochádza z bobulí vypestovaných na dvoch parcelách v Aÿ pestovaných na starodávny spôsob – v Chaudes Terres a Clos Saint-Jacques (kláštor sv. Jakuba) – náležia do klanu bieleho z čiernych. Sú zaradené medzi grands crus, z malých vinohradov. Sú zložené z bobulí hrozna, ktoré nebolo zaštepené z odrezkov s fyloxérou. Tento ročník 2005 nebol podrobený dosáži, bol novo vytvorený domom Bollinger z výnimočných pinot noir. Odporúča sa degustáciu uskutočniť zároveň s požívaním kaviáru či s hľuzoviek. Z uvedeného vyplýva, že máme do činenia s extra kultivovaným šampanským, ktoré asi nebude lacné. Ani nie je. Jeho cena vzbudzuje dôveru, že vo fľaši sa nachádza skutočná kvalita. Stojí vraj 950€ za jednu fľašu.

  1. Billecart-Salmon Clos Saint-Hilaire

Tento jednohektárový kláštor, ktorý susedí s domom Billecart-Salmon, bol vysadený odrodou pinot noir v roku 1964. Nesie názov podľa patróna Mareuil. Dozrieva v dubových sudoch. Terroir, na ktorom sa pestuje je z vápenného tufu. Ročník 1999 je výnimočnej čistoty a značnej sily. Šampanské je naplnené do číslovaných fliaš a z odrody biele z čiernych. Toto šampanské je ocenené opäť trojcifernou sumou 350€.

  1. Chassenay d’Arce Confidences

Cuvée produkuje vinárske družstvo Côte des Bar a je to blanc de noirs. Družstvo pestuje hrozno na 325 ha výmery, ktorá je vo vlastníctve 120 rodín vinohradníkov. Víno je cuvée zložené z 90% odrodou pinot noir. Vinič prosperuje hlavne v údolí Vallée de l’Arce na silno oslnenom strmom svahu. Šampanské brut Confidences pochácza z najstarších viníc domu Chassenay d’Arce a je to asambláž viacerých ročníkov, ale pochádza z výborných úrod. Je to krásny výsledok v tejto kategórii, má šarm a eleganciu a silnú osobnosť. 48 euro.

Zdroj: Le Figaro

Text: redakcia

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Figaro-Vin-e1412331636600.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Figaro-Vin-300x300.jpgadminEkonomikaFrancúzsko,Investičné rady,VínoDuch Vianoc sa zobudil a začína sa potmehúdsky plížiť priamo do našich obývačiek a my začíname rozmýšľať, čo si tento rok položíme do tanierov a ku nim do pohárov. V súčasnosti to nie je taký krutý hlavolam, lebo lepšie vína z celého sveta sa už nachádzajú v regáloch štandardných predajných reťazcov. Preto si trúfnem sprostredkovať výber...