Hnutie džihádistov „Islamský štát“ v Iraku a Sýrii (ISIS) práve skórovalo pri dobývaní mesta Mosul v senzačnom víťazstve, v poradí treťom meste v krajine. Jeho sily operovali v južnom okolí Bagdadu a dosiahli Tikrit, rodné mesto Saddama Husseina. Zdalo sa, že iracká armáda prehrala a postúpila Kirkúk Kurdom. ISIS zajala tureckých diplomatov a ich vodičov. Teraz kontroluje veľkú časť severu a západu Iraku takisto ako priľahlú zónu v severovýchodnom rohu Sýrie. Komentátori nazývajú túto cezhraničnú zónu Džihádistan. ISIS sa snaží znovu nastoliť kalifát v takej veľkosti ako je možné a ustanoviť v ňom šaríu.

Šok a strach z úspechu tohto hnutia inšpirovalo alebo viedlo ku  geopolitickej prestavbe na Strednom východe. Geopoliticky sú v tejto aréne časté prekvapenia. K nim patrí vzájomné zosúladenie antagonizmov a premena vzťahov na niečo, čomu Francúzi hovoria frères ennemis (bratia nepriatelia). Najznámejší takýto prístup bol použitý v druhej polovici 20. storočia počas cesty Richarda Nixona do Číny, aby sa stretol s Mao Ce-tungom. Bol to výlet, ktorý zásadne revidoval požiadavky moderného svetového systému a nadlho určil vzťahy medzi Čínou a USA.

Svetové médiá dlho zdôrazňovali hlbokú zášť Saudskej Arábie a Iránu. Akékoľvek snahy o súlad sa preto javili ako neželané. Ale v posledných mesiacoch, keď prebehli tajné stretnutia medzi nimi, bol by zázrak, ak by sa taký geopolitický zvrat neudial.

Kedykoľvek sa taká zmena prihodí, otázkou je, čo budú z toho obe strany mať. Musia tu byť určité spoločné záujmy ako protiváha pôvodného antagonizmu. Tu nechajme tento antagonizmus vysvetliť analytikovi. Je skutočnosťou, že vláda Iránu je pod kontrolou šiitských imámov a že Saudská Arábia je kontrolovaná sunnitmi. No spomeňme si, že od 1979 Irán počas šáhovej vlády a Saudi tiež ako sunnitská monarchia boli geopolitickými spojencami a spolupracovali v rámci OPEC-u pre záležitosti vzťahujúce sa k rope, čo je centrálny ekonomický záujem oboch štátov. Po roku 1979 Irán zmenil svoju politiku a verejné nepriateľstvo medzi oboma partnermi sa začalo, ale len to.

Základná príčina, ktorá zatlačila na vznik verejného rozporu medzi Saudmi a Iránom bolo súperenie o dominantnú geopolitickú úlohu v regióne. To, čo by mohlo zmeniť ich názory je nástup ISIS v Iraku, ktorý predstavuje ťažké ohrozenie oboch doterajších súperov. Základný záujem oboch je ich potreba stability vnútri ich štátov a v regióne irackých ropných nálezísk.

Pravdaže, obe strany sú sužované vnútorným rozdelením na viacej liberálnu mestskú strednú triedu a obhajcov prísne konzervatívnej verzie tradičného Islamu. Existencia ISIS a dohoda Iránu a Saudi by mohla upokojiť situáciu. V súčasnosti sú nepokoje medzi rozličnými non-ISIS silami v Sýrii, Libanone, Iraku, Bahraine, Jemene a inde.

Sú aj iné ďalšie elementy pôsobiace v prospech zmierenia. Oba režimy zdieľajú strach pred neurčitým ale pokračujúcim intervenovaním USA a EÚ v regióne Stredného východu. Saudovia stratili vôľu na opätovné ničenie vzťahov a dostali sa bližšie k iránskemu pohľadu na to, čo dlhuje západný svet vyrovnaniu regionálnych rozporov. Oba režimy nie sú šťastné z pretrvávajúcej a nepredvídateľnej úlohy Kataru v regióne. Tiež obaja pozerajú krivým okom na sekulárny vojenský režim novo sa etablujúci v Egypte. A konečne, obaja chcú to isté politické riešenie v Afganistane.

Toto je dlhý zoznam spoločných záujmov. V krátkosti, majú viac spoločného ako niektorí analytici často tvrdia. Nadôvažok, dlhujú si historický súlad, nové aranžmán rozdelenia a podpory – v prvom rade od Turecka, ale tiež od Kurdov, Maghrebu, Jordánska, Pakistanu a Indie, od Ruska a Číny a tiež aj v rámci Afganistanu. Pravdaže, toto je špekulácia, ale nie je planá. Skutočnosť je taká, že režimy v Saudskej Arábii a Iráne sú unavené zo svojho spolužitia spôsobujúceho dezintegráciu na Strednom východe. Pokračovaním súčasného kurzu by sa nepomohlo tomuto regiónu prežiť. Preto musia rozmýšľať nad tým, že je čas zmeniť kurz politiky.

by Immanuel Wallerstein

zdroj: http://www.binghamton.edu/fbc/commentaries/

©preklad: Ľudmila Balážová-Marešová

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/WALLERSTEIN.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/WALLERSTEIN.jpgadminPolitikaKomentáreHnutie džihádistov „Islamský štát“ v Iraku a Sýrii (ISIS) práve skórovalo pri dobývaní mesta Mosul v senzačnom víťazstve, v poradí treťom meste v krajine. Jeho sily operovali v južnom okolí Bagdadu a dosiahli Tikrit, rodné mesto Saddama Husseina. Zdalo sa, že iracká armáda prehrala a postúpila Kirkúk Kurdom. ISIS zajala tureckých diplomatov a ich vodičov. Teraz kontroluje veľkú...