1. časť Idoly a omyly II.: Ako to chodí naozaj. Rozpory medzi idealizovanou predstavou z médií a skutočnosťou bývajú dramatické, ba až šokujúce.

Gabrielle „Coco“ Chanel (1883/1971) je vo svetle mnou čerstvo získaných informácií veľmi kontroverzná postava francúzskych dejín 20.storočia. Čítala som o nej sťa pubertiačka  v módnych časopisoch, že aká je to veľká osobnosť francúzskej kultúry a obchodu.
A predstavovala si, že keď zmaturujem, emigrujem do Paríža a urobím tam kariéru ako veľká Coco…

Kariéra z modistky na jednu z najbohatších žien vo francúzskom módnom priemysle je impozantná.

Teraz, vo svetle získaných informácií zarachotil ďalší idol spadnuvší z piedestálu.

Počas druhej svetovej vojny v Paríži sa zorientovala a prispôsobila situácii až príliš pružne. Začala pracovať pre nemecký Sicherheitsdienst prostredníctvom svojho milenca Gunthera von Dincklage.

Je známa jej akcia z roku 1943, keď na objednávku Nemcov nadväzovala kontakt s britským premiérom Winstonom Churchillom.
Operácia „Modelhut“ nebola úspešná…
V roku 1944, po dobytí Paríža spojencami sa ocitla dokonca na krátku dobu vo väzení za kolaboráciu s Nemcami…To je teda prekvapko…
Potom odišla do exilu vo Švajčiarsku, odkiaľ sa vrátila až začiatkom 50-tych  rokov. Pobývala tam s kým iným, ak nie so svojím drahým von Dincklage.  Zaplatila vysokú čiastku odstupného (aký eufemizmus)  Walterovi Schellenbergovi oplátkou za nezmienenie sa o tomto fakte vo svojich pamätiach…
A kto bol Walther Friedrich Schellenberg? Funkcionár SD, naposledy brigadenfuhrer SS, generálmajor Waffen-SS, posledný šéf tajnej služby Tretej ríše. Umrel v posteli v Taliansku v roku 1952. Tých peňazí si moc neužil.

©text Ľudmila Balážová-Marešová

©foto wikipédia

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/COCO1970-e1402529051710.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/COCO1970-e1402529051710.jpgadminHistorický krúžokseriál Idoly a omyly II1. časť Idoly a omyly II.: Ako to chodí naozaj. Rozpory medzi idealizovanou predstavou z médií a skutočnosťou bývajú dramatické, ba až šokujúce. Gabrielle 'Coco' Chanel (1883/1971) je vo svetle mnou čerstvo získaných informácií veľmi kontroverzná postava francúzskych dejín 20.storočia. Čítala som o nej sťa pubertiačka  v módnych časopisoch, že...