8.časť

V poslednom čase sa zaoberám témou „Idoly a omyly II.“  kriticky a s podozrením, či to nie sú moje vlastné kaleráby do hlavy.

Ale: všetko je relatívne… môj postoj kritičky dejepisných a politických ikôn nie každému šmakuje, niekomu zas áno. Tak ku mne priviedla táto kalerábová zbierka niektoré nové nicky, ktorých prítomnosť si vážim a zároveň ma pripravila o pozornosť iných.

No ale, všímam si, že veľmi podobne pristupuje k problémom nielen moja maličkosť ale i sám prezident český, národa predstaviteľ, taktiež jeho poradca Petr Hájek.

Mám pochybnosť, či si prezident vyberá poradcov alebo poradcovia prezidenta, resp. teplo kancelárie na Hrade.

Zaujalo ma toto buričské  menenie pozícií, ktoré som nepochopila, avšak podozrievavo naďalej skúmala, veď nie je možné, aby poradca prezidenta a on sám nemali dosť fištrónu.

Prečo vlastne s nadhľadom posudzovaný je Tatíček Masaryk, otec národa českého v hradných kuloároch?  Prečo sa zrazu popisuje tak trochu kacírsky jeho politický a ideologický image?

Zrejme informácie o Tatíčkovi preniknuvšie do širšieho povedomia už neumožňujú udržiavať ikonu tvorcu štátu v Benešovskej nalakovanej úprave.

Okrem toho, revízia Masarykovej ikonografie neškodí neskorším jeho vyznavačom z prostredia českého disentu a polodisentu, veď oni ho dosadili na prestol buržoázne-demokratický, parlamentárny a ústavný.

Český disent a chartisti naozaj nemajú dôvod štorcovať sa Klausovmu rúhaniu, ktoré ich samých predsa nepoškodzuje, naopak, zvýrazňuje ich zameranie na buržoázne-demokratickú západnú  tvár TGM, ktorú si počas politického undergroundu  vyložili na oltár a klaňali sa mu. To nie Havel, Klaus, Tigrid, to Benešove marketingové ťaženie  spôsobilo, že dvojtvárnosť politická sa zmenila na sympatickú masku buržoázneho politika.

©text Ľudmila Balážová-Marešová

 

 

 

 

 

adminHistorický krúžokseriál Idoly a omyly II8.časť V poslednom čase sa zaoberám témou 'Idoly a omyly II.'  kriticky a s podozrením, či to nie sú moje vlastné kaleráby do hlavy. Ale: všetko je relatívne... môj postoj kritičky dejepisných a politických ikôn nie každému šmakuje, niekomu zas áno. Tak ku mne priviedla táto kalerábová zbierka niektoré nové nicky, ktorých prítomnosť si vážim...