Foie grasV Kalifornii vošiel v októbri do platnosti zákon, ktorý zakazuje dovážať hydinové pečienky, no hlavne husacie francúzske „foie gras“. Francúzsky export tak príde cirka o 104 mil. eur tržieb ročne.

Dôvodom tejto reštrikcie je vraj kritika organizácií na ochranu zvierat, že hlavne husi a kačky sú tzv. násilne štopané, aby sa ich pečienky napili masťou a boli chutnejšie.

Americké morálne zábrany pre chov husí a kačiek spolucítia s týmito domácimi vtákmi, no nespolucítia s konzumentami, ktorí si tým zrejme ničia zdravie, pretože hydina býva kŕmená všeličím, aj GMO-kukuricou, čo pretláča USA v Európe. Americký zákon totiž ľudské zdravie nespomína. Len to husacie. Zvláštny paradox oprostený od humánneho aspektu vplýva na legislatívu a ekonomiku jedného federálneho štátu so zámerom chrániť chovné vtáctvo na inom kontinente. Rozmýšľam, že komu slúži anglosaské zákonodarstvo pre občanov a až kam sa dovyvinulo…

Kedy teda Kalifornčania uzákonia paralelnú normu, že ľuďom sa nesmú vnucovať GMO-potraviny, rôzne chemické plnidlá (to sú tie éčka), ťažko sa metabolizujúce margaríny a stužené tuky, sója (tiež GMO) namiesto mäsa a všeličo iné. (?} Bude zábavné pozorovať, kde na európskom trhu sa budú objavovať nehumánne husacie pečienky a za koľko.

zdroj: Le Monde

©text redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Foie-gras.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Foie-gras-300x267.jpgadminEkonomikaFrancúzsko,USAV Kalifornii vošiel v októbri do platnosti zákon, ktorý zakazuje dovážať hydinové pečienky, no hlavne husacie francúzske 'foie gras'. Francúzsky export tak príde cirka o 104 mil. eur tržieb ročne. Dôvodom tejto reštrikcie je vraj kritika organizácií na ochranu zvierat, že hlavne husi a kačky sú tzv. násilne štopané, aby...