Americká vláda oznámila vyšetrovanie použitia plynného chlóru džihádistami proti irackej polícii v polovici septembra na severe od Bagdadu. Podľa Washington Post, ktorý písal o svedectvách policajtov, militanti z ISIS použili výbušninu, ktorá vytvorila žltý plyn nad zemou. Nemocnica, ktorá ošetrovala irackých policajtov, oznámila,, že to boli symptómy intoxikácie chlórom, napríklad závrate, vracanie a dýchacie ťažkosti.

Iracké sily signalizovali aj ďalšie dva útoky chlórom, ale ich účinky boli slabé.

Sunnitskí džihádisti v ISIS, ktorí kontrolujú ťažko určenú časť irackého teritória, držia ruku na časti chemického arzenálu ešte z čias Saddáma Husajna. V júni štátny departement USA oznámil, že džihádisti obsadili bývalú továreň v Al-Mutanna, súdiac zároveň, že táto neprodukovala už chemické operačné zbrane z dôvodu zastaraných produktov, ktoré sa tam nachádzali.

Komentár: Tento chlórový plyn a iné druhy bojových plynov boli použité už proti Kurdom za čias vlády Husajna, čomu vtedy velil iracký minister čo získal známy alias Chemický Ali, a táto produkcia vydala bojový plyn použitý aj proti americkým vojakom, ktorí dobýjali Irak. Nimi utrpené zranenia a vážne poškodenia však boli viac menej z neznalosti toho, čo sa v nájdených zásobníkoch nachádza.

Zdroj: Le Monde

©komentár redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/ISIS-na-začiatku-roka-2014.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/ISIS-na-začiatku-roka-2014-300x267.jpgadminPolitikaStredný východAmerická vláda oznámila vyšetrovanie použitia plynného chlóru džihádistami proti irackej polícii v polovici septembra na severe od Bagdadu. Podľa Washington Post, ktorý písal o svedectvách policajtov, militanti z ISIS použili výbušninu, ktorá vytvorila žltý plyn nad zemou. Nemocnica, ktorá ošetrovala irackých policajtov, oznámila,, že to boli symptómy intoxikácie chlórom, napríklad závrate, vracanie...