Zatiaľčo vzťahy medzi oboma krajinami sú horšie, prezidenti Ukrajiny a Ruska, Petro Porošenko a Vladimir Putin si symbolicky stisli ruky v utorok 26. augusta v Minsku, chvíľu pred začiatkom vyjednávania, ktoré sa javilo ako komplikované. Obaja muži, ktorí si neadresoval ani slovo, obkolesili bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Prezident Porošenko neváhal povedať pred novinármi, že „údel sveta a Európy je rozhodnúť sa ku tomuto stretnutiu“. Zároveň sa vyjadril, že je k dispozícii aby diskutoval o všetkých podmienkach, čo umožní urobiť koniec s násilnosťami. Jediný nevyhnutný predpoklad je v jeho očiach posilnenie kontrol na rusko-ukrajinskej hranici a ukončenie posielania zbraní z Moskvy separatistickým vzbúrencom.

Toto stretnutie, druhé po krátkom stretnutí v Normandii v júni, prebehlo v rámci summitu krajín Colnej únie vedeného Moskvou a za prítomnosti troch predstaviteľov zodpovedných za EÚ. Ale situácia, vojenská aj diplomatická je taká, že je malá šanca východu zo sústavného nebezpečenstva krízy na tomto regionálnom stretnutí.

Skúška ruského prieskumu na Ukrajine?

Toto stretnutie sa deje kvôli eskalácii na separatistickom východe Ukrajiny, kde Kyjev prvýkrát zajal ruských vojakov. Ukrajinský štáb odvysielal dôkazy vo forme videa, na ktorom boli zatknutí ruskí parašutisti pri ukrajinskej obci Dzerkalné asi dvadsať kilometrov od hranice. Desať z nich bolo zatknutých.

Rusko potvrdilo zatknutie vojakov, čo zakladá prvý materiálny dôkaz o účasti pravidelných ruských síl v bojoch. Ale tiež ubezpečuje, že vojaci patrolovali na hranici a túto prešli náhodne. Tajné služby Ukrajiny ochotne odvysieli video ukazujúce jedného zo zajatých vojakov upozorňujúc, že celá rota by sa nemohla stratiť. Pretrvávanie ruskej podpory separatistom dáva tušiť dlhý konflikt, zatiaľčo viac ako 2000 osôb už zomrelo v Donbase od začiatku krízy.

No ukrajinská armáda si pripadá byť na konci: vláda na východe je vo svojej tretej fáze mobilizácie záložných vojakov a určité jednotky už dávno prekročili termín odkladu, po ktorom musia byť vystriedané. Prezident Porošenko oznámil v pondelok, že pre armádu pridelia 2,2 miliardy euro v budúcich rokoch, ale krajina je finančne vykrvácaná a výzbroj zostáva naďalej zlá.

Zdroj: Le Monde-26.8.2014

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/Minsk-PutinPorošenko-e1409066882611.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/Minsk-PutinPorošenko-300x300.jpgadminPolitikaUkrajinaZatiaľčo vzťahy medzi oboma krajinami sú horšie, prezidenti Ukrajiny a Ruska, Petro Porošenko a Vladimir Putin si symbolicky stisli ruky v utorok 26. augusta v Minsku, chvíľu pred začiatkom vyjednávania, ktoré sa javilo ako komplikované. Obaja muži, ktorí si neadresoval ani slovo, obkolesili bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Prezident Porošenko neváhal povedať pred novinármi, že...