Ukrajina: armáda znovu zovrela obkľúčenie okolo Donecka a Luhanska

Ukrajinská armáda pokračuje v utorok 19. augusta vo svojej ofenzíve, ktorá trvá už viacero mesiacov, aby prevzala kontrolu nad mestami Doneck a Luhansk, ktoré sú stále v rukách proruských separatistov.  Zúrivé ostreľovanie   v mnohých lokalitách okolo dvoch veľkých miest už spôsobilo  obkľúčenie lojálnymi jednotkami a oddielmi dobrovoľ níkov, ktoré ich sprevádzajú.

Ukrajinská armáda vyvoláva „pouličné boje v centre mesta“ Luhansk bez bližšieho upresnenia. Boje a odstreľovanie signalizovali v Ikovajsku a Makijivke, dvoch mestách situovaných v rajóne 20 km od Donecka. Výbuchy sa rozliehali v meste, pravdepodobne v mestskej štvrti Mospyné, na východe a v západných štvrtiach, kde sa nachádza letisko.

Všetky tieto informácie treba chápať s veľkou opatrnosťou, pretože komunikácie v regióne sú odrezané, čo znemožňuje akékoľvek nezávislé overenie. V pondelok sa obidva tábory pravidelne obviňovali, že zaútočili na konvoj automobilov prevážajúcich civilov, počas čoho bolo zabitých 15 civilov.

Žiadna voda, žiadna elektrina, žiadne komunikácie

V oboch baštách ale aj v celom východnom regióne krajiny sa stáva humanitárna situácia kritickou. Voda, elektrina, komunikácie a zásobovanie sú prerušené už viac ako dva týždne a prístup do mesta uzavretý.

V Luhansku, kde žijú obyvatelia bez tečúcej vody 17 dní, sa radnica zmieňuje o mŕtvych po masívnom odstreľovaní počas noci a vraví, že sa bojí šírenia chorôb z dôvodu hromadenia odpadu.

V Donecku, ktorý mal pred vojnou 1 milión obyvateľov, sa tvoria rady čakajúcich pred stánkami, ktoré predávajú minerálnu vodu na litre. Vedenie mesta zo svojej strany zorganizovalo dodávanie nepitnej vody cisternami, pred ktorými čakalo niekoľko desiatok osôb na poradie s prázdnymi plastikovými nádobami a vedrami.

Ruský konvoj je stále blokovaný

V tomto kontexte humanitárnej urgentnosti oznámil Červený Kríž, že dúfal v dosiahnutie súhlasu prístupu ruského konvoja, blokovaného 6 dní na hranici, do ohrozenej zóny „v blízkej budúcnosti“.

Preprava humanitárnej pomoci je sama osebe bodom, na ktorom sa dohodli predstavitelia Ruska, Ukrajiny, Francúzska a Nemecka, ktorí sa stretli v nedeľu v Berlíne bez toho, aby dospeli k dohode o prerušení boja. Nemecká kancelárka Angela Merkelová oznámila v utorok, že odcestuje v sobotu 23. augusta do Kyjeva, čo bude v predvečer výročia nezávislosti krajiny.

Zdroj: Le Monde, http://www.lemonde.fr/europe/article/2014/08/19/l-armee-ukrainienne-a-l-assaut-des-bastions-prorusses-de-donetsk-et-louhansk_4473408_3214.html

©Preklad: Ľudmila Balážová-Marešová

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/doneck-pridely-vody-e1408458835497.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/doneck-pridely-vody-300x300.jpgadminPolitikaPreklad z francúzštiny,UkrajinaUkrajina: armáda znovu zovrela obkľúčenie okolo Donecka a Luhanska Ukrajinská armáda pokračuje v utorok 19. augusta vo svojej ofenzíve, ktorá trvá už viacero mesiacov, aby prevzala kontrolu nad mestami Doneck a Luhansk, ktoré sú stále v rukách proruských separatistov.  Zúrivé ostreľovanie   v mnohých lokalitách okolo dvoch veľkých miest už spôsobilo  obkľúčenie lojálnymi jednotkami a oddielmi dobrovoľ...