3. septembra 2014, po mesiacoch konfliktu na východe separatistickej Ukrajiny sa prezidenti Ruska aUkrajiny dohodli na prestávke v bojoch. Predtým Petro Porošenko na svojom Twitteri oznámil „trvalé prerušenie bojov na Donbase.“.

Ale niekoľko minút potom upresnil hovorca ruského prezidenta, že obidve strany sa nedohodli na prerušení bojov, pretože Rusko nie je súčasťou ukrajinského konfliktu.

Telefonické stretnutie

Ráno oznámil Kremeľ, že Vladimir Putin a Petro Porošenko diskutovali telefonicky o situácii, zdieľali si dlhšie svoje vízie ako vyjsť z krízy.

V priebehu tohto rozhovoru trvajúceho pol hodiny hovorili“o vojenskej a humanitárnej kríze na Ukrajine“ dôjdúc k uzáveru, že „prioritou musí byť koniec prelievania krvi na juhovýchode krajiny“.

Dve hlavy štátov sa videli naposledy v Minsku 26. augusta na regionálnom stretnutí s predstaviteľmi EÚ bez toho, aby zakončili skutočnú eskaláciu krízy. V priebehu posledného víkendu európski lídri oznámili nové sankcie voči Rusku.

Stretnutie NATO

Kremeľ skúšal túto stredu marginalizovať obsah telefonického rozhovoru medzi José Manuelom Barrosom a Vladimirom Putinom, ktorý podľa denníka Repubblica vyhlásil, že by mohol, ak sa mu zachce dobyť Kyjev za dva týždne.

Po sérii úspechov stratila ukrajinská armáda v poslednom týždni územie, zatiaľčo Kyjev a Západ oznamovali „rozvinutie pravidelných jednotiek a ťažkých zbraní na východe Ukrajiny, čo Moskva dementovala.

Podľa dopisovateľa AFP z miesta bojov sa ukrajinská armáda bez skutočného boja stiahla zo širokej zóny na juho-východe separastického regiónu medzi doménou rebelov v Donecku, ruskou hranicou na východe a strategickým prístavom Mariupol na juhu na brehu Azovského mora.

Rusko oznamuje veľké manévre

Rusko oznámilo v stredu 3.9. 2014 že povedie dôležité strategické manévre v septembri 2014. Bude zmobilizovaných viac ako 4000 mužov, asi 400 kusov techniky a tiež dôležité letecké prostriedky. Takisto americká armáda potvrdila konanie ročných manévrov s 1300 vojakmi na východe Ukrajiny v rámci „partnerstva za mier“ spolu s NATO.

Ukrajina zverejnila minulý týždeň svoj plán pripojenia sa k NATO a žiadala „praktickú pomoc“ aliancie.

Austrália sa na protest politiky Moskvy v Ukrajine zo svojej strany rozhodla v stredu zakázať obchody s uránom z Ruska, zároveň oznámiac aj otvorenie ambasády v Kyjeve a možnú vojenskú pomoc Ukrajine.

Zdroj: Le Monde

©preklad redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/minsk-e1409168013158.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/minsk-300x225.jpgadminPolitikaRusko,Ukrajina3. septembra 2014, po mesiacoch konfliktu na východe separatistickej Ukrajiny sa prezidenti Ruska aUkrajiny dohodli na prestávke v bojoch. Predtým Petro Porošenko na svojom Twitteri oznámil „trvalé prerušenie bojov na Donbase.“. Ale niekoľko minút potom upresnil hovorca ruského prezidenta, že obidve strany sa nedohodli na prerušení bojov, pretože Rusko nie je...