Michail Chodorkovskij vyjavil svoj plán stať sa prezidentom Ruska.

Michail Chodorkovskij sa vyjadril, že je pripravený stať sa jedného dňa krízovým prezidentom v Rusku. Toto vyhlásenie bolo urobené na festivale novín Le Monde v Paríži 20. septembra 2014, kde bol jedným z hlavných pozvaných.
Uväznený desať rokov, bývalý šéf skupiny Jukos bol omilostený Putinom v decembri 2013. Po svojom oslobodení mal v úmysle nastúpiť politickú kariéru oznámiac svoju vôľu zúčastňovať sa na verejnom živote v Rusku.
Michail Chodorkovskij odpovedal na otázku o svojom želaní stať sa raz prezidentom Ruska nasledovným spôsobom: „Nemám pred sebou také poslanie. Nezaujímal by som sa o myšlienku byť prezidentom Ruskej federácie v situácii, kedy by sa krajina rozvíjala normálne“, vysvetlil a dodal:
„Ale zdalo sa byť potrebné vystúpiť z krízy a zaviesť ústavnú reformu, ktorej podstata spočíva v redistribúcii prezidentskej moci v prospech justičného systému, parlamentu a občianskej spoločnosti, teda budem pripravený zavŕšiť túto časť prác“.
Nové hnutie:Otvorené Rusko
Michail Chodorkovskij založil v sobotu nové hnutie Otvorené Rusko, ktoré má ambíciu fungovať v sieti, bez skutočného riadiaceho centra, aby preskupilo v celom Rusku účastníkov cesty európskeho rozvoja. Táto cesta predpokladá nastolenie právneho štátu a obnovu moci pomocou volieb.
Otvorené Rusko existovalo na začiatku milénia vo forme nadácie s finančnou podporou mimovládnych organizácií. Tentokrát chce Chodorkovskij dať podporu určitým kandidátom v legislatívnych voľbách bez zostavovania vlastného zoznamu. Technické centrum Otvoreného Ruska sa bude nachádzať v Prahe.
Zdroj: Le Monde/Piotr Smolar
©preklad redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Chodorkovskij-e1411248750548.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Chodorkovskij-300x156.jpgadminPolitikaFrancúzsko,RuskoMichail Chodorkovskij vyjavil svoj plán stať sa prezidentom Ruska. Michail Chodorkovskij sa vyjadril, že je pripravený stať sa jedného dňa krízovým prezidentom v Rusku. Toto vyhlásenie bolo urobené na festivale novín Le Monde v Paríži 20. septembra 2014, kde bol jedným z hlavných pozvaných. Uväznený desať rokov, bývalý šéf skupiny Jukos...