Report o prednáške Walta Bogdanicha v Univerzite Komenského.
V aule Univerzity Komenského odznela jedna z tých lepších prednášok, ktoré som tam počula v posledných rokoch. Z rozprávania investigatívneho novinára zavial na mňa čerstvý vietor praxe. Žiadne poučky, ani oficiálna ideológia. Zážitky novinára z prieskumu v teréne oprostené od tendenčných názorov. Len čistá skutočnosť vyšetrovania prípadov, ktoré treba pravdivo poskladať, dobre napísať a uverejniť vo vplyvnom periodiku.

Prednáška žurnalistu - držiteľa viacerých Pulitzerových cien v aule UK 21, októbra 2014. organizátorom bol Konzervatívny inštitút.
Prednáška žurnalistu – držiteľa viacerých Pulitzerových cien v aule UK 21. októbra 2014. Organizátormi boli Nadácia Tatra banky, Univerzita Komenského v Bratislave a Petit Academy. autor foto:Svet v preklade

Viacnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny za žurnalistiku Walt Bogdanich (1950) nemá žiadne maniere ani falošný imidž. Jeho prednesenie problémov, v ktorých sa zvŕtal po celej zemeguli bolo jasné a bez snahy prikrášľovať. Taktiež mu chýba typický americký ťah na bránu, pri ktorom by si priživoval svoju slávu sebapredajom osobnosti.

 
Dostal v rámci časti pre kladenie otázok niekoľko takých, ktoré by vykoľajili určite slovenského šéfredaktora, no pán Bogdanich vie chytiť býka za rohy a nevykrúcať sa. Otázku o autocenzúre v slovenskej žurnalistike zodpovedal veľmi rýchlo a jednou vetou: Treba to nahlas pomenovať ako problém. O blogovaní má taký názor, že blogeri by mali vo svojich postoch používať viacej overených faktov ako subjektívnych názorov. Realita je taká, že je vzrušujúcejšie písať o promlémoch ako vymýšľať ich riešenia a o tom robiť články.

 
W. Bogdanich mal naozaj ťažké novinárske prípady, vrátane nikotínovej aféry s tabakovým nadnárodným koncernom, káuz toxických zlúčenín v liekoch (heparín a etylén glykol) a nebezpečných železníc v USA. Bogdanich bol cieľom atentátov, napríklad nehôd na železničných priecestiach, čelil žalobe na ochranu osobnosti za 10 mld. USD od Phillip Morrisu, hoci bolo zrejmé, že on také peniaze nemá.
Človek, ktorý vo svojej profesii prekonal veľké komplikácie, dnes pracuje v New York Times v investigatívnom oddelení ako asistent editora a je laureátom Pulitzerovej ceny za roky 1988, 2005 a 2008. Je tiež nositeľom viacerých amerických ocenení za investigatívnu žurnalistiku. Prednáša žurnalistiku na Columbia University Graduate School of Journalism.
©text redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Bogdanich11-613x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Bogdanich11-300x300.jpgadminKultúrareportážReport o prednáške Walta Bogdanicha v Univerzite Komenského. V aule Univerzity Komenského odznela jedna z tých lepších prednášok, ktoré som tam počula v posledných rokoch. Z rozprávania investigatívneho novinára zavial na mňa čerstvý vietor praxe. Žiadne poučky, ani oficiálna ideológia. Zážitky novinára z prieskumu v teréne oprostené od tendenčných názorov....