Mnohí ľudia umreli, keď rakety a mínomety zasiahli vozidlá prevážajúce utečencov z Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, vyhlásila ukrajinská armáda.

Ukrajina obvinila proruských rebelov, ale tí zamietli, že uskutočnili útok blízko dediny Novosvitlivka.

Internetové noviny rebelov hlásili v oblasti ťažkú vzájomnú delostreleckú paľbu.

Ukrajinské sily sa premiestnili na perifériu rebelmi ovládaného Luhanska, v ktorom dochádzajú základné zásoby.

Vojenský hovorca Andryj Lysenko povedal, že „militanti“ ozbrojení Ruskom pálili s mínometmi a raketami Grad na konvoj utečencov na ceste východne od Luhanska. Povedal, že desiatky civilistov umreli, vrátane žien a detí.

„Konvoj mal biele zástavy a bol označený ako civilný,“ povedal Lysenko.

Ďalší vojenský hovorca povedal, že ľudia zaživa uhoreli vnútri vozidiel.

Hovorca rebelov samozvanej Doneckej ľudovej republiky, Andrej Purgin, poprel, že jednotky rebelov zaútočili na konvoj.

„Samotní Ukrajinci sústavne bombardovali cestu lietadlami a raketami Grad. Vyzerá to, že teraz zabili viac civilistov, než za posledné mesiace,“ povedal.

Alexander Zacharčenko, vodca rebelov v Donecku povedal žurnalistom: „Na žiadny konvoj s utečencami sa v Luhanskej oblasti nestrieľalo.“

Luhansko zotrváva pod sústavným delostreleckým ostreľovaním,  v meste s 250 000 obyvateľmi civilné obyvateľstvo chronicky trpí  nedostatkom vody, potravín a elektriny. Pred konfliktom sa blížila veľkosť populácie k 420 000.

Stovky civilistov utekajú z mesta každý deň, zatiaľčo ukrajinské jednotky vnikajú do Luhanska.

Kľúčové rebelmi držané mesto Horlivka blízko Donecka bolo obkľúčené, povedali vojenskí predstavitelia, poukazujúc na to, že separatisti v súčasnosti stratili územie.

V pondelok tiež povedal hovorca doneckej správy vedenej rebelmi, že zaviedli trest smrti za trestné činy vrátane vlastizrady, dezercie a sabotáže.

Eduard Jakubovski, úradujúci generálny prokurátor samo-vyhlásenej Doneckej ľudovej republiky povedal, že trest sa bude vzťahovať aj na „vojenské zločiny spáchané na bojisku, ako napríklad predávanie vojenského materiálu alebo zbraní.

Pozorovatelia povedali, že toto opatrenie môže byť indikátorom problémov v radoch rebelov.

2

Bolo zabitých viac ako 2 000 civilistov a bojovníkov od polovice apríla, kedy ukrajinská vláda poslala armádne jednotky potlačiť povstanie vzbúrencov na východe.

Východná Ukrajina – zvyšujúce sa obete na životoch:

–      Najmenej 2 119 mŕtvych od polovice apríla, vrátane najmenej 20 detí

–      5 043 ľudí zranených na východe Ukrajiny do 13. augusta

–      Priemerne 60 obetí denne

–      155 800 ľudí vnútorne vysídlených

–      188 000 utieklo do Ruska

–      22 000 ľudí utieklo z Donecka a Luhanska počas piatich dní minulý týždeň

Zdroj: Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (čísla z 15. augusta.)

Rusko poslalo konvoj s pomocou zložený z asi 270 nákladných áut na základňu nachdzajúcu sa blízko hranice s Ukrajinou. Kamióny parkujú v blízkosti hraničného priechodu držaného rebelmi a čakajú na inšpekciu, pretože Červený kríž požaduje záruky bezpečnosti predtým, ako konvoj bude môcť vstúpiť na územie Ukrajiny.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov nedávno oznámil, že so svojimi proťajškami z Ukrajiny, Nemecka a Francúzska dosiahli úplnú zhodu ohľadom konvoja s pomocou po rozhovoroch v Berlíne, ale povedal aj, že nedosiahli  žiadnu dohodu ohľadom prímeria.

Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier povedal, že „cieľom ostáva dosiahnuť prímerie na Ukrajine a zabrániť budúcim obetiam.“ Povedal, že rozhovory v Berlíne boli „ťažkou diskusiou, ale domnievam sa a dúfam, že sme urobili pokrok v niekoľkých bodoch.“

Zdroj:BBC News

©preklad Kristína Balážová

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/DoneckLuhanskmapa1.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/DoneckLuhanskmapa1-300x300.jpgadminPolitikaUkrajina  Mnohí ľudia umreli, keď rakety a mínomety zasiahli vozidlá prevážajúce utečencov z Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, vyhlásila ukrajinská armáda. Ukrajina obvinila proruských rebelov, ale tí zamietli, že uskutočnili útok blízko dediny Novosvitlivka. Internetové noviny rebelov hlásili v oblasti ťažkú vzájomnú delostreleckú paľbu. Ukrajinské sily sa premiestnili na perifériu rebelmi ovládaného Luhanska, v ktorom dochádzajú základné...