V sobotu navštívil detskú nemocnicu vo Washingtone, kde sa stretol s mladými astmatikmi. „Nie je žiaden národný limit pre emisie, ktoré sú vylučované do ovzdušia, čo dýchame. Žiadne, „ zdôraznil.

„Obmedzujeme toxické chemické výrobky ako ortuť, síra a arzén, ktoré emitenti rozptyľujú do vzduchu a vody. To nie je múdre a nie je to zdravé.“

Vo svojej odpovedi v mene republikánov senátor Mike Renzi z Wyomingu, čo je štát, ktorý si sám zabezpečuje 40% národnej produkcie uhlia, obvinil jeho administráciu, že „sa rozhodla zabiť uhlie a jeho 800 tisíc zamestnancov. My všetci budeme platiť viac za elektrinu,..“ uviedol.

Pred pondeľňajším oznámením prezidenta už bola rozprúdená polemika medzi ochrancami životného prostredia a odporcami EPA. Ekológovia sa pokúsili o súčasnú kampaň zároveň s otvorením debaty o nových štandardoch.

Náš vzduch bude čistejší

Naproti tomu obchodná komora publikovala oznámenie, v ktorom vyčíslila, že 50 miliárd dolárov (36,7mld €) za rok bude stáť nové zákonodarstvo od dneška do roku 2030. Podľa nej, tieto hodnotu spôsobia stratu 224 tisíc zamestnaneckých miest za rok. Ešte katastrofickejšie reagovala Národná asociácia baní, keď ubezpečila, že cena elektriny zdražie o 80%.

Prezident Obama zamietol tieto argumenty: „Povedali nám, že bojovať proti smogu, ktorý škrtí naše mestá a kyslým dažďom, ktoré otravujú naše jazerá, zabije ekonomiku. Toto nebola otázka. Náš vzduch sa stane čistejším, kyslé dažde sa zmenšia výrazne a naša moc bude pokračovať….V Amerike nie je treba vyberať medzi stavom zdravia detí a ekonomikou.“

Republikáni tiež odmietajú, že by to mohlo byť zneužitím právomoci prezidenta. Predvídajú, že požiadavky na justíciu budú chcieť  zamietnuť EPA zákon o emisiách. Od roku 2009 však Najvyšší súd už rozhodol viackrát v prospech agentúry a potvrdil jej autoritu v mene „Clean Air Act“ z roku 1970. Vojna bude pokračovať až do volieb 4. novembra. Téma sa stane jednou z najväčších v kampani aj kvôli opozícii uhoľných spoločností.

Preklad: ©PressburgStyle

Zdroj: Le Monde, 2. júna 2014, „Barack Obama s’attaque aux émissions de CO2 de la puissante industrie du charbon“

 

Preklad: ©PressburgStyle

adminAnglofónne štátypolitikaV sobotu navštívil detskú nemocnicu vo Washingtone, kde sa stretol s mladými astmatikmi. „Nie je žiaden národný limit pre emisie, ktoré sú vylučované do ovzdušia, čo dýchame. Žiadne, „ zdôraznil. „Obmedzujeme toxické chemické výrobky ako ortuť, síra a arzén, ktoré emitenti rozptyľujú do vzduchu a vody. To nie je múdre a nie je to...